10. rocznica koronacji w Ostrowach Tuszowskich

„Pełna ciepła i spokoju, z kobiecym wdziękiem trzyma Dzieciątko o ślicznej, łagodnej buzi i pięknych oczach. Jej oprawą jest las i rozedrgany wspaniałymi barwami polichromii kościół”. Tak, w kilku słowach opisać można Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. W dziejach obrazu i sanktuarium szczególnym dniem stał się 19 maja 2012 r., kiedy to miała miejsce koronacja cudami słynącego obrazu Patronki Leśników i Pani Ziemi Kolbuszowskiej. 15 maja 2022 r. uroczystościom związanym z 10. rocznicą koronacji obrazu przewodniczył bp Jan Piotrowski, biskup kielecki.

Początki kultu Madonny z Puszczy związane są z legendą o rycerzu, który znużony polowaniem zasnął w lesie. Wówczas miała się mu objawić Matka Boża, która zwróciła się doń słowami: „Przyszłam tu z Włoch i tu postawisz mi kościół”. Rycerz, jak mówi legenda, wzniósł modrzewiową świątynię w miejscu, gdzie dziś jest wieś Ostrowy. Druga z legend mówi, że rycerz polujący w niedzielę stracił wzrok, gdy krew ustrzelonego jelenia zalała mu oczy. Wówczas usłyszał polecenie Matki Bożej: „Grzeb w piasku dołek i obmyj się wodą, która wypłynie”. Rzeczywiście po przemyciu oczu odzyskał wzrok. Łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Puszczy od wieków znajduje się w ostrowskim kościele. Jest on kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, wykonaną w 1630 roku. Miejscowa tradycja głosi, że to dar polskich władców, kolatorów kościoła.

Uroczystość koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej, opiekunki ludzi lasu z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej, miała miejsce w sobotę 19 maja 2012 r.  w Ostrowach Tuszowskich. W Mszy św. polowej, która odbyła się nieopodal Sanktuarium Madonny z Puszczy, w leśnej scenerii, wzięły udział rzesze parafian, leśników i myśliwych. Zjechali też pielgrzymi z terenu całej diecezji rzeszowskiej.

W tym roku mija dziesięć lat od tego wielkiego wydarzenia. W niedzielę (15.05) do stóp Madonny z Puszczy przybyli pielgrzymi, by pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej oraz kustosza sanktuarium ks. Ryszarda Madeja, by dziękować za koronację Matki Bożej i zawierzać się w Jej matczyną opiekę. W dziękczynnej Eucharystii udział wzięło wielu kapłanów. Przybyli także leśnicy, bo Madonna jest bliska sercu każdego z nich, gdyż jest taka piękna, „pachnąca świerkami i cała w wiewiórkach” (ks. Jan Twardowski). Oprawę liturgiczną ubogacił chór parafialny oraz grupa sygnalistów.

Obchody 10. rocznicy koronacji powiązane były z XV Pielgrzymką Leśników do stóp swej Pani. Pielgrzymi modlili się w intencji Lasów Polskich, leśników i ludzi związanych z lasem, powierzając Madonnie swe troski, ufając również, że przyjdzie im z pomocą i otoczy opieką wszystkie leśne rodziny.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy inspekcji Lasów Państwowych, RDLP oraz Nadleśnictw, poczty sztandarowe, zakłady usług leśnych, członkowie rodzin leśnych sympatycy leśnictwa, a także wiele innych osób dla których las to miejsce pracy i pasja.

Ks. Piotr Wal

Fot. Archiwum Sanktuarium