41 nowych animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza

Skoro jesteśmy ochrzczeni i zaproszeni do żywego i aktywnego udziału w życiu Kościoła, to trzeba znaleźć w Nim swoje miejsce i w tym właśnie miejscu być miłością” – mówił bp Jan Wątroba w kaplicy Domu Diecezjalnego Tabor w Rzeszowie, gdzie 41 lektorów otrzymało błogosławieństwo animatorskie 1 października 2022 r. Biskup Rzeszowski nowym animatorom wręczył krzyże LSO.

W sobotę (01.10.) w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, podczas której 41 kandydatów, po dwuletnim przygotowaniu, otrzymało błogosławieństwo animatorskie. Eucharystię koncelebrował ks. Dominik Leniart, diecezjalny duszpasterz LSO, wraz z duszpasterzami ministrantów i lektorów. W liturgii uczestniczyli również rodzice i rodzeństwo nowych animatorów.

W homilii bp Jan Wątroba mówił m. in. o radości jaka płynie z przeżywanej uroczystości. Obecność młodych ludzi w Kościele świadczy o ich żywej wierze i pozytywnej odpowiedzi jakiej udzielili Panu Bogu. Biskup Rzeszowski przybliżył zebranym również postać patronki dnia, św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Mówiąc o tej postaci kaznodzieja wskazał na konieczność odnalezienia swojego miejsca we wspólnocie Kościoła. „Każdy z nas może sobie postawić to pytanie: Panie Boże jaki jest Twój plan na mnie? Jakie miejsce dla mnie przygotowałeś w Kościele, w parafii, w diecezji, w Polsce, a może na świecie? Skoro jesteśmy ochrzczeni i zaproszeni do żywego i aktywnego udziału w życiu Kościoła, to trzeba znaleźć w Nim swoje miejsce i w tym właśnie miejscu być miłością” – mówił bp Wątroba.

Biskup Rzeszowski zachęcił nowych animatorów również do tego, by chętnie dawali dobre świadectwo swojej wiary w miejscu, gdzie żyją na co dzień, ponieważ to buduje wspólnotę Kościoła. Bp Wątroba podziękował również rodzicom i krewnym animatorów, bo to dzięki ich wierze, przykładowi życia i trosce o duchowe wychowanie, ich synowie przyjmują dzisiaj błogosławieństwo.

Po homilii odbył się obrzęd błogosławieństwa krzyży, które następnie bp Jan Wątroba wręczył każdemu z animatorów.

Nowi animatorzy przez kilkanaście miesięcy przygotowywali się do przyjęcia krzyża animatora LSO. Za formację ministrantów, lektorów, animatorów i ceremoniarzy na szczeblu diecezjalnym odpowiedzialni są ks. Dominik Leniartks. Michał Piętka.

Tekst i zdjęcia: ks. Jakub Nagi