50-lecie odnowienia Obrzędu Konsekracji Dziewic

W tym roku przypada 50-lecie odnowienia Obrzędu Konsekracji Dziewic. Z okazji tego jubileuszu, 2 października br. odbyło się w Katowicach sympozjum dla stanu dziewic konsekrowanych pod hasłem: „Król pragnie twego piękna”. Sympozjum zgromadziło około stu przedstawicielek wszystkich dziewic konsekrowanych, których w Polsce jest 360. (Więcej informacji o sympozjum na stronie https://www.archidiecezjakatowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/2045-sympozjum-stanu-dziewic-konsekrowanych)

Zwyczaj konsekrowania dziewic, wywodzący się z pierwotnego Kościoła, doprowadził do powstania uroczystego obrzędu, przez który dziewica staje się osobą poświęconą i wielkim znakiem miłości Kościoła do Chrystusa. Postanowieniem Soboru Watykańskiego II obrzęd został poprawiony i po ośmiu wiekach przywrócony kobietom świeckim, pragnącym poświęcić swoją czystość Bogu.

Powołanie do życia w takim stanie odkrywa coraz więcej kobiet, które pozostając w miejscu pracy i dotychczasowego posługiwania, po odpowiednim przygotowaniu, zostają konsekrowane przez biskupa ordynariusza. Dziewice świeckie, które otrzymały konsekrację według Ordo concecrationis virginum należą do stanu dziewic i tworzą w Kościele odrębna formę życia konsekrowanego. Dziewice konsekrowane przez biskupa łączą się szczególną więzią z Kościołem lokalnym, któremu służą z poświęceniem, chociaż pozostają w świecie.

Pierwsza konsekracja dziewicy w diecezji rzeszowskiej miała miejsce w 1998 roku, pięć lat później odbyły się następne dwie. W tej chwili w diecezji rzeszowskiej żyje 6 dziewic konsekrowanych, a dwie kandydatki są na drodze formacji przed konsekracją.

Dziewczęta i kobiety zainteresowane takim stanem życia mogą skontaktować się z ks. dr. Lucjanem Dyką, opiekunem dziewic konsekrowanych w diecezji rzeszowskiej.

Więcej informacjo o stanie dziewic konsekrowanych: www.konsekrowane.org.

Magdalena Drąg OV

Na zdjęciach uroczystości konsekracji dziewic w diecezji rzeszowskiej.

Fot. Archiwum parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku, parafii pw. Świętej Rodziny w Rzeszowie oraz Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Dębowcu.