83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27.09.) w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz świętem Wojsk Obrony Terytorialnej. Mszę św. w intencji ojczyzny odprawił bp Kazimierz Górny w kościele pw. Świętego Krzyża. Państwowa część uroczystości miała miejsce przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów.

Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, prezydent Miasta Rzeszowa, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, to organizatorzy uroczystych obchodów 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz święta Wojsk Obrony Terytorialnej, które odbyły się w Rzeszowie 27 września 2022 r.

Mszę św. w intencji ojczyzny odprawiono w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny.

W liturgii wzięli udział m. in. kapelani wojskowi, kombatanci, służby mundurowe, władze wojewódzkie, samorządowe i władze miasta Rzeszowa.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy uroczystości w towarzystwie orkiestry Garnizonu Rzeszów przeszli pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów.

W drugiej części obchodów 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz święta Wojsk Obrony Terytorialnej, po odśpiewaniu hymnu państwowego, podniesieniu flagi, przemówieniach zaproszonych gości, miał miejsce apel pamięci i salwa honorowa.

Podczas uroczystości Szef Gabinetu Politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki wręczył mjr. Stefanowi Michalczakowi ps. „Brzoza” nominację na stopień podpułkownika. (jn)

Zdjęcia: Anna Barowicz, ks. Jakub Nagi