Bardziej „być”. Maturzyści na Jasnej Górze

„O każdej porze naszego życia pamiętajmy o potrzebie coraz dojrzalszego formowania naszego myślenia, serca, naszej postawy, aby bardziej «być»” – mówił do maturzystów bp Edward Białogłowski. 23 września 2020 r. odbyła się 24. Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Rzeszowskiej na Jasną Górę, która ze względu na stan epidemii miała charakter symboliczny.

Maturzystów reprezentowała 60 osobowa grupa uczniów klas trzecich z ośmiu szkół na terenie diecezji rzeszowskiej. Razem z nimi na Jasną Górę przyjechał bp Edward Białogłowski i ośmiu katechetów.

Pierwszym punktem programu była konferencja, którą wygłosił ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Prelegent skupił się na Ewangelii wg św. Marka, który w 10 rozdziale opisał spotkanie Jezusa Chrystusa z bogatym młodzieńcem. Duchowny w pierwszej kolejności zachęcał młodzież, aby nie bała się iść pod prąd wobec współczesnych kierunków, które odrzucają religię. „Dzisiaj jest taki trend, żeby odchodzić od Boga. Każdy, kto zostaje przy Bogu jest traktowany jako nudziarz i człowiek do tyłu. Czy musimy wchodzić w ten trend? Nie! Masz mieć swoją wizję. Nie bój się wyróżniać, nie bój się być oryginalnym i wyjątkowym” – powiedział duszpasterz młodzieży.

Ksiądz Ryczek zachęcał maturzystów, aby bez obaw wybierali Jezusa Chrystusa. „Boimy się zostawić wszystko i pójść za Jezusem. Dlatego dobrze, że przyjechaliśmy do Maryi. Ona tak zrobiła. Zostawiła swoje plany na życie i całkowicie zaufała Bogu. Chcemy się od niej tego uczyć. (…) Jezus Chrystus pragnie dla was tylko i wyłącznie szczęścia. Nie oznacza to, że będziecie mieć łatwo. Nie zamierzam ściemniać, że jak wybierzecie wiarę, wybierzecie ją świadomie, i z wiarą wejdziecie w dorosłe życie, to będziecie mieć łatwiej niż inni. Przeciwnie, będziecie mieć trudniej, ale przynajmniej z sensem” – podkreślił duchowny.

Po konferencji pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym i adoracji Najświętszego Sakramentu. W czasie nabożeństwa maturzyści mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty.

Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze uczestniczył m.in. bp Edward Białogłowski oraz katecheci z diecezji rzeszowskiej.

W homilii bp Białogłowski, w nawiązaniu do encykliki Jana Pawła II „Fides et ratio”, mówił o potrzebie równoległej troski o intelekt i wiarę. „Wiara i rozum to dwa skrzydła na których człowiek może się wznosić do prawdy o Bogu i o sobie samym. Niestety dość dużo młodszych i starszych osób, są jakby ptakami z tylko jednym, choć okazałym skrzydłem, ale drugie skrzydło przypomina protezę. Dlatego tak trudno jest niektórym szybować. Pełzają po ziemi, bowiem poza nią nie dostrzegają innych horyzontów” – mówił kaznodzieja.

Przywołując omawianą podczas konferencji perykopę biblijną o bogatym młodzieńcu bp Białogłowski zwrócił uwagę, że skoncentrowanie na sobie nie przynosi człowiekowi szczęścia. Życiowe spełnienie i radość obecne są natomiast w postawie służby. „Pytamy dzisiaj Pana Jezusa, jakimi drogami mamy iść, aby służyć, wszak to Mistrz powiedział: Nie przyszedłem, żeby mi służono, przyszedłem aby służyć. I jeśli w życiu człowieka głównym motywem jest służba, to choć nie ma zbyt wielu rzeczy, zbyt wielkich pieniędzy, zbyt wielkiego znaczenia wśród ludzi, to jest szczęśliwy. Bywa też odwrotnie. Ci, którzy za wszelką cenę chcą mieć więcej, są bardzo biedni” – podkreślił duchowny.

Biskup zwrócił uwagę, że służba jest obecna w realizacji każdego z możliwych powołań człowieka. „Najczęściej podejmowaną drogą przez uczniów Jezusa Chrystusa jest droga małżeńska, droga piękna, święta i zarazem trudna. Droga ta dostarcza wiele radości i szczęścia, ale też, jak każda droga, wiele przeciwności i krzyży. Dzisiaj w sposób szczególny pytamy i prosimy Boga o otwarte serca i uszy dla dziewczyn i chłopców zbliżających się do matury: Panie, spojrzyj na nich z miłością i zaproś na drogę głoszenia Ewangelii, aby nie zabrało tych, którzy głoszą Twoje słowo, Twoje miłosierdzie i Twoją moc w sakramentach świętych. Poślij robotników na swoje żniwo. To druga droga, droga życia kapłańskiego i konsekrowanego. Jest też trzecia droga, o której rzadko chce się słyszeć, ale przecież i ona podejmowana jest przez wielu z namysłem. To droga samotności w świecie” – mówił kaznodzieja podając jako przykład osoby samotnej zaangażowanej w służbę innym postać beatyfikowanej 28 kwietnia 2018 r. Zofii Chrzanowskiej.

Na zakończenie biskup zachęcił młodzież, aby odczuwając napięcie pomiędzy „być” czy „mieć”, opowiadali się zdecydowanie za „być”. „O każdej porze naszego życia pamiętajmy o potrzebie coraz dojrzalszego formowania naszego myślenia, serca, naszej postawy, aby bardziej «być». Być dla Boga, być dla drugiego człowieka, dla samych siebie. Nie stawiajmy nigdy na pierwszym miejscu zasady, żeby dużo mieć. To co mamy, czy będziemy mieć, niech zawsze służy nie tylko nam ale również innym, którzy są obok, bowiem na drugi brzeg życia zabierzemy tylko to, co po tej stronie życia rozdaliśmy innym” – powiedział bp Białogłowski.

Ostatnim punktem programu był różaniec na placu sanktuaryjnym przy stacjach różańcowych. (tn)

Zdjęcia: ks. Tomasz Ryczek i Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży