Biskup Białogłowski poświęcił sztandar Straży Pożarnej w Jaśle

2 lipca 2021 r. w Jaśle odbyła się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Mszy św. w jasielskiej kolegiacie przewodniczył bp Edward Białogłowski.

W homilii bp Białogłowski podziękował wszystkim strażakom za trud i poświęcenie w ratowaniu życia i mienia. „Każdego dnia, może dzisiaj częściej niż zwykle, jesteście proszeni, aby ratować ludzi, którzy czasem mają zbyt bujną wyobraźnię. Myślę o wypadkach drogowych i zagrożeniach ze strony nawałnic, wichur, powodzi oraz innych klęsk żywiołowych, a także ostatnio przeczytałem w sprawozdaniu Pana Komendanta, że ofiarnie pracowaliście, z narażeniem zdrowia i życia swojej rodziny, przy walce z pandemią. To jakby nowe posterunki, na które się zaciągacie, aby chronić, pomagać i nieść pomoc. To poszerzenie waszej służby sprawia, że potrzebujecie uznania, ale i odpoczynku w życiu osobistym. Zdecydowana większość z Was to mężowie i ojcowie. Chciałbym Wam dzisiaj życzyć, abyście właśnie w waszych domach, znajdywali oazę pokoju, życzliwości i uznania ze strony żon i dzieci równocześnie, abyście odnajdywali swoje siły w modlitwie, sakramentach świętych, spowiedzi i Mszy św.” – mówił hierarcha.

Nawiązując do jubileuszu 125. rocznicy zawodowego pożarnictwa w Jaśle, kaznodzieja wyraził również wdzięczność zmarłym strażakom, którzy z wielkim trudem i ofiarnością nieśli pomoc potrzebującym. ,,Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za ofiarnych, solidarnych, pobożnych, patriotycznie usposobionych i społecznie zaangażowanych, zarówno oficerów straży, jak i zwykłych strażaków, dla których Pan Bóg i Ojczyzna były świętością” – podkreślił biskup.

Po wygłoszonej homilii bp Białogłowski uroczyście poświęcił sztandar dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Nadanie i przekazanie sztandaru miało miejsce na płycie jasielskiego rynku. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec