„Powierzamy mu polski pokój, wychowanie młodego pokolenia, trudności rolników i problemy naszych rodzin. Niech wstawia się za nami u Boga, abyśmy żyli mądrze i wiernie” – mówił bp Edward Białogłowski, który zawierzył św. Andrzejowi Boboli sprawy Ojczyzny, rodzin i parafii podczas uroczystości pierwszej rocznicy konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Rzeszowie. Wydarzenie połączone z poświęceniem ołtarza ku czci św. Andrzeja Boboli i wprowadzeniem jego relikwii odbyło się 7 września 2025 r.
Uroczystość rozpoczęła się słowami powitania, które wygłosił ks. Tadeusz Pindara, proboszcz parafii, wprowadzając zgromadzonych w charakter liturgii.
Podczas uroczystości pierwszej rocznicy konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Rzeszowie bp Edward Białogłowski przypomniał, że konsekracja jest „ostatnią pieczęcią na dziele budowy świątyni”. Tego dnia dokonano również ważnego wydarzenia, poświęcono ołtarz ku czci św. Andrzeja Boboli i wprowadzono jego relikwie. „Umieszczając go tutaj, pragniemy, aby był naszym orędownikiem, bo jest współpatronem Polski i obrońcą polskich spraw” – mówił bp Białogłowski.
W homilii biskup przywołał świadectwo nawrócenia André Frossarda, który w ciszy kaplicy adoracji odkrył realną obecność Chrystusa w Eucharystii. „Świątynia jest widzialnym znakiem obecności Boga, który mówi do nas głośno przez swoje słowo i w ciszy serca podczas adoracji” – podkreślił kaznodzieja.
Nawiązując do liturgii Słowa, hierarcha zwrócił uwagę, że każde z czytań mówi o mądrości. „Mądrość różni się od wiedzy. Można być wysoko wykształconym, ale nie zawsze mądrym. Bywa też odwrotnie – prosty człowiek, z niewielkim wykształceniem, może odznaczać się wielką mądrością” – zaznaczył biskup. Wskazał także, że Jezus w Ewangelii przypomina o konieczności postawienia Boga na pierwszym miejscu i niesienia własnego krzyża. „Krzyżem jest codzienność, nasze relacje, obowiązki i trudy, ale to on staje się kluczem do nieba” – powiedział bp Białogłowski.
Kaznodzieja odniósł się również do postaci dwóch młodych świętych, św. Carlo Acutisa i św. Piotra Jerzego Frassatiego, którzy zostali kanonizowani w Rzymie. „Oni pokazują, że można być młodym, nowoczesnym i jednocześnie żyć mądrze oraz wiernie z Chrystusem” – podkreślił.
Na zakończenie bp Białogłowski zawierzył św. Andrzejowi Boboli sprawy Ojczyzny, rodziny i parafii. „Powierzamy mu polski pokój, wychowanie młodego pokolenia, trudności rolników i problemy naszych rodzin. Niech wstawia się za nami u Boga, abyśmy żyli mądrze i wiernie” – powiedział biskup.
ks. Jakub Nagi








Fot. W. Chorzępa
