Bp Jan Wątroba do dzieci komunijnych: Za każde otrzymane dobro trzeba dziękować

,,Kochane, drogie dzieci, cieszę się, że mogę razem z wami dzisiaj dziękować Panu Bogu za tę Jego wielką miłość do nas wszystkich’’ – mówił bp Jan Wątroba do dzieci pierwszokomunijnych, które 3 czerwca 2023 r. pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu.

W homilii bp Wątroba powiedział, że ,,Słowo dziękuję jest tym pierwszym, którym wyrażamy naszą radość, nasze zadowolenie. Mamy świadomość, że w sposób niezasłużony coś otrzymaliśmy. Dzisiaj, tu do Tarnowca, do tego pięknego sanktuarium maryjnego, przyjeżdżacie właśnie po to, aby dziękować. Cieszę się, że zaprosiliście mnie na to swoje dziękowanie, na to święto dziękczynienia. Dzisiaj mam tę radość, że razem z wami chcę dziękować za to, że Pan Jezus uznał was wszystkich tu obecnych za swoje niezwykłe mieszkanie’’ – mówił hierarcha.

Biskup Jan przypomniał, że Eucharystia powinna być w centrum życia chrześcijańskiego, a bez niej nie byłoby Kościoła. ,,Gdyby Pan Jezus nas nie kochał, gdyby Mu nie zależało na nas, gdyby nie chciał żebyśmy byli szczęśliwi i tu na ziemi i kiedyś z Nim w niebie, to nie ustanowiłby Eucharystii i innych sakramentów. Wtedy niepotrzebni byliby duszpasterze, księża i kościoły. To wszystko jest znakiem, że Pan Jezus nas kocha, obdarowuje nas nieustannie, ale chce byśmy Mu za to dziękowali’’ – podkreślił biskup.

Hierarcha zaznaczył, że pięknym wzorem do naśladowania i dziękowania jest Maryja. ,,Jak pięknie to robiła Matka Boża. Tu przyjeżdżamy, żeby Ją czcić, żeby Jej podziękować za to, że nad nami czuwa, ale też, żeby się od Niej uczyć właśnie tej postawy dziękowania’’ – powiedział bp Jan.

Przed Eucharystią dzieci pierwszokomunijne wysłuchały katechezy, którą wygłosił ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Po katechezie, dzieci wzięły udział w zabawach tanecznych, które prowadzono na placu sanktuaryjnym. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec