Przez śmierć do życia. Chrzest dorosłych w Wigilię Paschalną w katedrze

„Nasi katechumeni podjęli odważną decyzję. Przez chrzest chcą być zanurzeni w śmierci Chrystusa, by razem z Nim zmartwychwstać do życia” – mówił bp Jan Wątroba podczas Wigilii Paschalnej w katedrze rzeszowskiej.

3 kwietnia 2021 r. bp Jan Wątroba przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze rzeszowskiej. Podczas Mszy św. Biskup Rzeszowski udzielił sakramentu chrztu, bierzmowania i Eucharystii czterem dorosłym katechumenom.

W homilii bp Jan Wątroba, nawiązując do Liturgii Światła, mówił o trwającej wciąż walce między światłością i ciemnością, między prawdą a kłamstwem. „Są tacy, którzy uciekają od światła, i to możliwie, jak najdalej, a nawet próbują je zgasić i zniszczyć. Sam Chrystus wyjaśniał powody takiego zachowania. Mówił: Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków (J 3,20). Trwa zatem walka między synami światłości a synami ciemności, między miłującymi prawdę, a tymi, którzy jej nienawidzą” – mówił kaznodzieja.

Hierarcha mówił również o symbolice pustego grobu i zwycięstwie, które zawdzięczamy zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. „Pusty grób głosi wspaniałą prawdę o życiu. Zmartwychwstały Jezus Chrystus zdaje się mówić: Nie jesteś w życiu sam! Kiedy jesteś blisko Chrystusa, zwycięzcy śmierci, piekła i szatana; kiedy jesteś z Nim zjednoczony, jesteś silny mocą wiary i Bożej miłości. Z Chrystusem zwyciężysz pokusy, grzech, cierpienia i życiowe niepowodzenia. Żyjąc i cierpiąc z Chrystusem nie przegrasz swojego życia. Będziesz uczestnikiem jego zwycięstwa i zmartwychwstania” – podkreślił duchowny.

Zwracając się do katechumenów Biskup Rzeszowski mówił o potrzebie zaufania Bogu. Przywołując komentarz abp. Grzegorza Rysia do opisu przejścia Żydów przez Morze Czerwone, bp Wątroba mówił o cudzie, który uzdalnia człowieka do zaufania Bogu nawet w najtrudniejszych okolicznościach. „Cud podczas przejścia przez Morze Czerwone nie polegał na tym, że się rozstąpiła woda – to nic dziwnego, bo Pan Bóg może wszystko. Cudem było to, że Żydzi przeszli przez to morze. Cud się zawsze dzieje w człowieku. Cud polega na zaufaniu. Ufając Bogu wchodzisz tam, gdzie zawsze tonąłeś. (…) Nasi katechumeni podjęli odważną decyzję. Przez chrzest chcą być zanurzeni w śmierci Chrystusa, by razem z Nim zmartwychwstać do życia. Otoczmy ich naszą modlitwą, aby nie zabrakło im nigdy odwagi i ufności” – zachęcał biskup.

Podczas Mszy św. cztery osoby: Patrycja Dominika, Bartłomiej, Dawid Mateusz i Olech przyjęli sakrament chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

Neofici przygotowywali się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w Diecezjalnym Centrum Katechumenatu Dorosłych, które mieści się przy parafii Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie (ul. Kardynała K. Wojtyły 114) . Przygotowanie rozpoczyna się we wrześniu i trwa do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Centralnym wydarzeniem formacji jest Wigilia Paschalna, podczas której katechumeni przyjmują sakrament chrztu, bierzmowania i Eucharystii. (tn)

Zdjęcie: Print screen z transmisji na kanale YouTube „Katedra Rzeszowska”: https://www.youtube.com/channel/UC8SBDLupR3gO–r3FtOmzkg.