Diamentowy jubileusz kapłaństwa ks. Stanisława Tomkowicza

W piątek 21 czerwca przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich ks. Stanisława Tomkowicza, twórcy i pierwszego proboszcza parafii pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. Związane z tym wydarzeniem uroczystości odbyły się w niedzielę 16 czerwca w kościele parafialnym.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Tomkowiocz. Koncelebrowali wraz z nim: ks. dziekan Stanisław Jamiński, ks. prał. Stanisław Zych, ks. prał. Jan Szczupak, ks. Grzegorz Kałdowski MSF, oraz kapłani pochodzący z parafii. Na uroczystość przybyły siostry zakonne: Sercanki posługujące w tutejszej wspólnocie oraz Siostry pochodzące z parafii. Obecna była rodzina Jubilata, a także licznie zgromadzeni wierni.

Zebranych powitał ks. Marek Dzik, proboszcz Parafii. Następnie ks. Stanisław Jamiński odczytał życzenia jakie Ks. Prałatowi przysłał bp Jan Wątroba, a ks. prałat Jan Szczupak odczytał życzenia od bp Kazimierza Górnego.

Ks. Tomkowicz na początku Mszy św. podziękował p. Bogu za łaskę powołania. Przypomniał w skrócie swoje duszpasterzowanie w parafii, dziękując wszystkim zebranym za dobrą współpracę w ramach wielkiej rodziny parafialnej, nazywając ich swoimi braćmi i siostrami. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Dąbrowski, były wikariusz parafii, w której wiele miejsca poświęcił powołaniu kapłańskiemu z odniesieniem do życia Ks. Prałata.

Na zakończenie Eucharystii ks. Marek Dzik złożył życzenia w imieniu księży, dziękując Ks. Prałatowi Stanisławowi za świadectwo pięknej posługi kapłańskiej, życząc radości z powołania kapłańskiego, z budowania indywidualnej relacji z Jezusem, z dokonanych dzieł duszpasterskich, a także dużo zdrowia i wielu sił do tego, aby dalej służyć naszej wspólnocie parafialnej.

Ks. prał. Stanisław Tomkowicz został wyświęcony na kapłana w Przemyślu w dniu 21.06.1964 roku przez bp Franciszka Bardę. Po święceniach pełnił posługę wikariusza w następujących parafiach: Dubiecko, Łętownia k. Niska, Bieliny, Nowa Dęba, Rzeszów Chrystus Król w latach 1975 do 1976. Tutaj rozpoczął się zupełnie nowy etap jego w życiu. Z woli ks. inf. Józefa Sondeja, zatwierdzonej przez Ks. Biskupa Ordynariusza Ignacego Tokarczuka, został wybrany na twórcę nowej parafii, która otrzymała wezwanie św. Judy Tadeusza, a jednocześnie budowniczego kościoła na osiedlu Kmity (dawniej Gwardzistów). Duszpasterstwo, z wieloma szykanami ze strony władz komunistycznych, na początku było prowadzone w kaplicy, przerobionej ze zwykłego domu, na działce przy ul. Wita Stwosza 44a. Dzięki staraniom Ks. Prałata w 1982r. udało się zakupić działkę od miasta przy ul. Wita Stwosza 31. Budowa kościoła, plebani i punktu katechetycznego, w którym obecnie znajduje się Przedszkole Świętej Rodziny trwała w latach 1982 – 2001: najpierw w 1990 r. powstał dolny kościół, a następnie górny, konsekrowany przez JE ks. Biskupa Kazimierza Górnego w 2001r. roku. Ks. Prałat przeszedł na emeryturę w 2019r.

ks. Marek Dzik

Zdjęcia: archiwum Parafii pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie