Drewniany kościół w Gogołowie ma już 350 lat

W niedzielę, 19 czerwca 2022 r., w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowie została odprawiona Msza św. z okazji 350. rocznicy powstania świątyni.

Do kościoła z okazji jubileuszu przybyli parafianie i zaproszeni goście. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny, który przypomniał ważne wydarzenia i osoby związane ze świątynią. Hierarcha podziękował ks. Arturowi Wesołowskiemu, proboszczowi parafii w Gogołowie, za troskę o rozwój duchowy i materialny parafii, a szczególnie za troskę o drewniany kościół. Biskup podkreślił także zasługi ks. Emila Midury, byłego proboszcza, i jego bezcenny wkład włożony w budowę dwóch nowych świątyń w tej parafii (kościoła w Gogołowie i w Hucie Gogołowskiej). Kaznodzieja przybliżył również sylwetkę patronki parafii – św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zwracając uwagę, że choć żyła w IV wieku, to jej postawa wierności wierze i Chrystusowi jest aktualna także dzisiaj. Na zakończenie bp Górny zachęcił wiernych do rozbudzenia w sobie jeszcze większego pragnienia przyjmowania Najświętszej Eucharystii.

Razem z biskupem przy stole eucharystycznym modlili się proboszczowie z okolicznych parafii, a także księża rodacy. Obecni byli także przedstawiciele władz sołeckich, gminnych, samorządowych i państwowych w osobie Zdzisława Pupy, senatora RP. Na końcu Mszy św. głos zabrał ks. Emil Midura oraz ks. Artur Wesołowski. Proboszcz podziękował wszystkim za modlitwę, obecność i zaprosił na dalszą część uroczystości.

Drugą częścią uroczystości jubileuszowych był festyn parafialny, który odbywał się obok zabytkowego kościoła. Na scenie w pierwszej kolejności pojawiły się przedszkolaki z Zespołu Szkół im. gen. Ignacego Kruszewskiego w Gogołowie, które zaprezentowały swoje talenty artystyczne. Kolejnym punktem festynu było rozdanie nagród w gminnym konkursie plastycznym dla szkół podstawowych i przedszkoli pt.: „350-lecie kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowie”. W ramach festynu zorganizowano również konkurs wiedzy o kościele i występy zespołów muzycznych. Na Gogołowskiej scenie wystąpili m. in.: Zespół Śpiewaczy „Gogołowianie”, Strażacka Orkiestra Dęta z Frysztaka, Zespół Ludowy „Twierdzanie”. Dla najmłodszych przygotowano m.in. animacje z Passio, malowanie twarzy i dmuchańce zaś na stoiskach można było zaopatrzyć się w przepyszne swojskie jadło. Zwieńczeniem święta parafii była zabawa taneczna.

Przedłużeniem obchodów jubileuszowych będą koncerty muzyczne w zabytkowym kościele, które zaplanowano na 26 czerwca oraz 10, 17, 24 i 31 lipca o godz. 18.00.

Z okazji jubileuszu wydany został album pt. „ Kościół w Gogołowie pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej” autorstwa Agaty Zahuty.

Mamy ogromną nadzieję, że historyczne wydarzenie, jakim jest 350 lat obecności Boga w tej świątyni i na ziemi Gogołowskiej, stanie się dla wszystkich parafian i gości okazją do pogłębienia wiary i miłości do Boga.

ks. Marcin Wawrzonek
wikariusz parafii w Gogołowie

Drewniany kościół w Gogołowie został wybudowany w 1672 r. przez cieślę Stanisława Charchułowicza z inicjatywy ówczesnych dziedziców okolicznych ziem – braci Jakuba i Joachima Rojowskich. Został wzniesiony w tradycji gotyckiej, remontowany i przebudowany w XVIII i XIX wieku, nieznacznie uszkodzony w trakcie działań wojennych. Ołtarz główny jest barokowy – w jego centrum znajduje się obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kościoła. Świątynia otoczona jest XIX-wiecznym murem. W ciągu ogrodzenia znajduje się kamienna dzwonnica. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego.

Zdjęcia: Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowie