Finał Konkursu Biblijnego „Eucharystia daje życie”

Nikola Opałka ze Szkoły Podstawowej w Zarzeczu zwyciężczynią diecezjalnego Konkursu Biblijnego pt. „Eucharystia daje życie”.

18 maja 2021 r. odbył się diecezjalny etap Konkursu Biblijnego pt. „Eucharystia daje życie”, na podstawie Ewangelii według św. Marka dla uczniów Szkół Podstawowych (klasy od VI do VIII), organizowanego przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Konkurs odbywał się na raty przez 2 lata. W 2019 r. do Konkursu zgłosiło się 89 szkół. Wzięło w nim udział 1492 dzieci. Wówczas dotyczył uczniów z klas od V do VII. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 420 dzieci z 80 szkół, po czym ze względu na pandemię koronawirusa nastąpiła roczna przerwa.

23 lutego 2021 r. w szkołach odbył się etap rejonowy dla uczniów którzy kontynuowali Konkurs, zatem z kl. od VI do VIII. Wzięło w nim udział 135 dzieci z 34 szkół. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 70 najlepszych konkursowiczów z 29 szkół.

Etap diecezjalny odbył się ponownie w szkołach. Odpowiedzi zostały przesłane pocztą do Diecezjalnej Komisji Konkursowej, która w składzie: ks. M. Dzik – przewodniczący, p. Agata Gajdek, p. Bogumiła Lis, ks. Jarosław Młodecki, s. Barbara (SSCJ), s. Sydonia (SSCJ), dokonała oceny testów i stwierdziła następujące wyniki:

Zwycięzcy:
I miejsce: Nikola Opałka kl. VII – 107 pkt. – SP w Zarzeczu
II miejsce: Klaudia Wietecha kl. VIII – 106,5 pkt. – SP w Zarzeczu
III miejsce: Laura Skalska kl. VIII – 105,5 pkt. – SP w Żyznowie

Laureaci:
IV miejsce: Dominika Pabisz kl. VIII – 105 pkt. – SP nr 2 w Jaśle
V miejsce: Emilia Pitera kl. VII – 104,5 pkt – SP Sióstr Prezentek w Rzeszowie
VI miejsce: Bartosz Kożuszek kl. VIII – 103,5 pkt – SP Sióstr Pijarek w Rzeszowie
VII miejsce: Maciej Pabisz kl. VI – 102,5 pkt. – SP nr 2 w Jaśle
VIII miejsce: Kacper Król kl. VIII – 101 pkt. – SP Sióstr Prezentek w Rzeszowie
IX miejsce: Szczepan Rzeszutko kl. VIII – 99 pkt. – SP w Trzebownisku
X miejsce: Marlena Chorzępa kl. VI – 97,5 pkt. – SP Sióstr Prezentek w Rzeszowie

Poziom rywalizacji, jak widać z ilości uzyskanych punktów i niewielkich różnic punktowych, był bardzo wysoki. Komisja Konkursowa dziękuje wszystkim dzieciom, które zdecydowały się na pogłębienie znajomości Ewangelii według św. Marka, a laureatom i zwycięzcom składa serdeczne gratulacje.

Wyrazy wdzięczności należą się osobom wchodzącym w skład Szkolnych, Rejonowych Komisji Konkursowych, Diecezjalnej Komisji Konkursowej, Osobom, które układały pytania na wszystkie etapu Konkursu, Dyrekcjom szkół na terenie których odbywał się Konkurs, Siostrom, Paniom Katechetkom, Księżom, Panom Katechetom – wszystkim pomagającym przygotować się dzieciom do Konkursu.

Wręczenie dyplomów oraz nagród będzie miało miejsce 18 czerwca w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie przy ul. Witolda 11a w obecności Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby.

ks. Marek Dzik
Moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II