Gorlice, Sędziszów Małopolski i Łowisko mistrzami diecezji rzeszowskiej w piłce nożnej

Św. Jan Paweł II powiedział: „Ze wszystkich rzeczy nieważnych, piłka nożna jest najważniejsza”. Piłka nożna ta najważniejsza z nieważnych przez ostatnie 3 tygodnie integrowała Liturgiczną Służbę Ołtarza Diecezji Rzeszowskiej na finałach diecezjalnych XXVII Mistrzostw LSO w piłce nożnej o Puchar Biskupa Jana Wątroby. Zawody odbywały się w 3 kategoriach wiekowych: Ministrant (rocznik 2011 – 2015), Lektor Młodszy (rocznik 2007 – 2010), Lektor Starszy (2002 – 2006). W Finałach Diecezjalnych łącznie wzięło udział 60 drużyn – razem blisko ok. 500 ministrantów i lektorów. Parafie, które wzięły udział finałach zostały wyłonione przez eliminacje dekanalne.

Wyniki w poszczególnych kategoriach prezentują się następująco:

Ministrant – 19 parafii

1. Parafia Narodzenia NMP w Gorlicach

2. Parafia Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie

3. Parafia Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp.

4. Parafia św. Stanisława Biskupa w Boguchwale

Nagrody indywidualne otrzymali: najlepszym zawodnikiem został wybrany Ksawery Ludwin z parafii pw. Bożego Ciała, królem strzelców został Adam Gajdek z Boguchwały, a statuetka najlepszego bramkarza pojechała do Gorlic wraz z Markiem Juszczukiem.

Lektor Młodszy – 21 parafii

1. Parafia Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp.

2. Parafia Narodzenia NMP w Gorlicach

3. Parafia św. Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej

4. Parafia Opatrzności Bożej w Rzeszowie

Nagrody indywidualne otrzymali: Filip Klamut z Sędziszowa Młp., który został najlepszym zawodnikiem mistrzostw, królem strzelców z dorobkiem 7 bramek został Filip Koszowski z Sędziszowa Młp., a najlepszym bramkarzem został Karol Ciupak z Wólki Podleśnej.

Lektor Starszy – 20 parafii

1. Parafia św. Ignacego Antiocheńskiego i św. Maksymiliana Kolbego w Łowisku

2. Parafia Wniebowzięcia NMP w Nienaszowie

3. Parafia Narodzenia NMP w Sędziszowie Małopolskim

4. Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rudnej Wielkiej

Nagrody indywidualne otrzymali: Sebastian Wilk z Łowiska, który został najlepszym zawodnikiem mistrzostw, królem strzelców z dorobkiem 6 bramek został Konrad Gołąb z Nienaszowa, a najlepszym bramkarzem został Piotr Olechwski z Łowiska.

Warto zaznaczyć, że finały w kategorii Lektor Starszy rozpoczął się meczem pokazowym, w którym drużyna księży zmierzyła się z reprezentacją samorządowców woj. Podkarpackiego. Mecz wygrali księża 4-1. Ciekawostką jest fakt, że pierwszego podania podczas tego meczu dokonał bp Jan Wątroba.

Gośćmi naszych mistrzostw byli m.in. bp Jan Wątroba, s. Joanna Tajduś SP, dyrektor Szkoły Podstawowej i Liceum Sióstr Pijarek, Radosław Wiatr, wicewojewoda podkarpacki, Ewa Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Jadwiga Wójtowicz, radna sejmiku województwa małopolskiego, Marek Sitarz, wicestarosta rzeszowski, Marek Pająk, przewodniczący rady miasta Sędziszowa Młp., Mateusz Szpyrka, radny miasta Rzeszów, Robert Ludwin, właściciel hurtowni Fulsport.

Jako duszpasterstwo LSO składamy podziękowanie wyżej wymienionym osobom jak również Stanisławowi Ożogowi, senatorowi RP, Józefowi Jodłowskiemu, staroście rzeszowskiemu za objęcie Patronatu Honorowego, Mieczysławowi Golbie, prezesowi Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, Karolowi Ożogowi, radnemu sejmiku województwa podkarpackiego oraz firmie „Smak Górno” za pomoc i wsparcie okazane przy organizacji Mistrzostw.

Zwycięzcy z poszczególnych kategorii będą reprezentować naszą diecezje na XVIII Mistrzostwach Polski LSO w piłce nożnej o Puchar „KnC”, które odbędą się w dniach 26-27 czerwca w Gnieźnie.

Od 1996 roku w naszej diecezji rzeszowskiej rozgrywane są mistrzostwa ministrantów w piłce nożnej. Na początku był to turniej o tytuł „Mistrza parafii rzeszowskich”, dopiero w późniejszych latach przerodził się w „Mistrzostwa Diecezji Rzeszowskiej”. W tym roku w eliminacjach dekanalnych (zawody odbyły się we wszystkich dekanatach) wzięło udział 135 parafii, które wystawiły 219 drużyny w 3 kategoriach wiekowych. Łącznie na tym etapie wzięło udział ok. 1550 ministrantów. Za co serdecznie dziękujemy dekanalnym duszpasterzom LSO, księżom, opiekunom i rodzicom za organizacje tych turniejów.

W tym roku turnieje odbywały się na hali sportowej przy Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Pijarek (kat. Ministrant) i hali sportowej przy ul. Miłocińskiej 42 w Rzeszowie (kat. Lektor Młodszy i Starszy).