Jesienny dzień skupienia szafarzy nadzwyczajnych Komunii św.

Nadzwyczajni szafarze Komunii św. przeżywali jesienny dzień skupienia. W tym wydarzeniu, które odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu, wzięło udział 120 uczestników.

Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej jest obecna w naszej diecezji od prawie piętnastu lat. W wielu parafiach świeccy mężczyźni, pobłogosławieni wcześniej przez Biskupa, w niedzielę po Mszy św. zabierają Najświętszy Sakrament i zanoszą Go osobom, którym choroba i cierpienie uniemożliwia uczestnictwo niedzielnej Eucharystii. Szafarze mogą także pomagać kapłanom w udzielaniu Komunii św. w kościele.

Posługa ta musi być wypełniana z wiarą i z duchowym zaangażowaniem, dlatego szafarze kilka razy do roku spotykają się, aby przeżyć dni skupienia, rekolekcje lub uczestniczyć w pielgrzymkach.

Tegoroczny jesienny dzień skupienia i modlitwy szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. posługujących w naszej diecezji odbył się w sobotę 24 września 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. Stu dwudziestu uczestników spotkania najpierw modliło się jutrznią, a następnie wysłuchało konferencji ks. Sławomira Jeziorskiego „Brak czasu a modlitwa” i długo w milczeniu adorowało Najświętszy Sakrament.

Agapa przy kawie, herbacie i ciastku była okazją do radości, rozmów, spotkań i dzielenia się doświadczeniami z posługi.

Dzień skupienia zakończył się Mszą św. w czasie której homilię wygłosił ks. Andrzej Sroka, kustosz „Zakątka Maryi” w Niechobrzu, przypominając postać ks. prałata Józefa Muchy, wielkiego czciciela Niepokalanej i twórcy Sanktuarium w Niechobrzu.

Kolejne spotkanie formacyjne szafarzy odbędzie się w czasie rekolekcji, które – jak to już jest tradycją w naszej diecezji – odbędą się na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

ks. Tomasz Bać