28 maja 2023 – Niedziela

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA
DUCHA ŚWIĘTEGO
Of. ur. – Msza wł., Chwała, czyt. wł., Sekwencja, Wierzę, Pref. 27. W ME 1-3, wsp. taj. dnia. M p. (-). (Na zakończenie Mszy św. śpiewa się: „Idźcie w pokoju Chrystusa, Alleluja, Alleluja”).

Kolor: czerwony
Czytania: Dz 2,1-11; Ps 104; 1Kor 12,3b-7.12-13; J 20,19-23

Zmarli:

Ks. Roman Franczykowski 2000 Morawsko – Zabierzów
Ks. Artur Babik 2010 Nowy Wiśnicz – Krynica
Ks. Władysław Piętowski 2020 Czarna k. Łańcuta

Dzisiaj:

  1. Dziś kończy się OKRES WIELKANOCNY. Paschał należy umieścić przy chrzcielnicy, zapalać go przy chrztach i od jego płomienia zapalać świece ochrzczonych.
  2. W poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego wracamy do
  3. tygodnia okresu zwykłego (IV tydzień Psałterza). Lekcjonarz t. III, LG III.
  4. W dni powszednie tego okresu formularz mszalny bierze się zasadniczo z poprzedniej niedzieli. Jednak, jeżeli racje duszpasterskie za tym przemawiają, celebrans może korzystać z formularza jakiejkolwiek niedzieli okresu zwykłego w ciągu roku z czytaniami wyznaczonymi na dany dzień (lectio continua). Jeżeli w te dni powszednie wypada wspomnienie dowolne świętego, wówczas można wybrać Oficjum i Mszę św. z dnia, albo Oficjum i Mszę o świętym.
  5. W dni powszednie w okresie zwykłym w ciągu roku oprócz Mszy św. wziętej z jakiejkolwiek niedzieli w ciągu roku, można także odprawić Mszę św.: - o Świętym wymienionym w danym dniu w Martyrologium, - Mszę św. wotywną, - Mszę św. w różnych potrzebach, - Mszę św. za zmarłych. Ze względów duszpasterskich odprawianie Mszy żałobnych należy ograniczyć do pogrzebowych i do Mszy św. w I rocznicę śmierci.