Kazanie na ulicach miasta. Rzeszowska Procesja Różańcowa

„Dzisiaj, na ulicach Rzeszowa, wygłosiliśmy kazanie. Wygłosiliśmy naszą obecnością, naszą modlitwą, naszym rozważaniem Ewangelii i wydarzeń z życia Maryi wniebowziętej i ukoronowanej na Królową nieba i ziemi” – mówił bp Edward Białogłowski podczas Mszy św. na zakończenie Rzeszowskiej Procesji Różańcowej. W modlitwie, której przewodniczył bp Jan Wątroba, wzięło udział około 800 osób.

W niedzielę, 4 października 2020 r., odbyła się Rzeszowska Procesja Różańcowa. Nabożeństwo rozpoczęło się pod krzyżem upamiętniającym ofiary komunizmu na Placu Śreniawitów.

Modlitwie różańcowej przewodniczył bp Jan Wątroba. W nabożeństwie uczestniczył bp Edward Białogłowski, kilku księży i kilkanaście sióstr zakonnych.

Uczestnicy, śpiewając pieśni maryjne i rozważając tajemnice chwalebne różańca, przeszli ul. F. Szopena, al. Lubomirskich, ul. 3 Maja i ul. Sokoła do Bazyliki Bernardynów.

W procesji członkowie Bractwa św. Michała z  parafii św. Michała w Rzeszowie oraz Bractwa św. Józefa z parafii św. Józefa w Rzeszowie oraz Rycerze Kolumba na zmiany nieśli krzyż.

Członkowie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nieśli tablice z literami, które tworzyły napis „Totuus Tuus” (to hasło tegorocznego XX Dnia Papieskiego) i „Jan Paweł II”. Ponadto młodzież i dorośli nieśli duży różaniec oraz relikwie św. Jana Pawła II.

Eucharystii na zakończenie procesji przewodniczył bp Edward Białogłowski. W homilii biskup przypomniał historię z życia św. Franciszka z Asyżu, kiedy święty wybrał się ze współbratem do miasta, aby wygłosić kazanie. Długo spacerowali po mieście, i kiedy Franciszek powiedział, że czas już wrócić do klasztoru, współbrat zdziwił się, bo nie wygłosili jeszcze kazania. „Głosiliśmy naszą obecnością i nasza modlitwą” – wyjaśnił Franciszek. „Daleko nam do doskonałości św. Franciszka, ale właśnie dzisiaj, na ulicach Rzeszowa, wygłosiliśmy kazanie. Wygłosiliśmy naszą obecnością, naszą modlitwą, naszym rozważaniem Ewangelii i wydarzeń z życia Maryi wniebowziętej i ukoronowanej na Królową nieba i ziemi. Dziękujemy Panu Bogu za to, że mogliśmy wygłosić to kazanie na ulicach miasta” – mówił hierarcha.

Organizatorem Rzeszowskiej Procesji Różańcowej był Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie oraz Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak