Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Młodzieżowe ferie

To, że każdy uczeń czeka na ferie, aby odpocząć od nauki jest oczywiste, ale to, że wielu młodych wykorzystuje ten czas na głębsze spotkanie z Panem Bogiem czasem może umknąć naszej uwadze. Tak wielu uczniów „po godzinach” angażuje się w przeróżne duszpasterstwa. To właśnie dla nich (i nie tylko) Duszpasterstwo Młodzieży przygotowuje różne formy spędzania czasu wolnego w formie rekolekcji i wyjazdów. Paleta propozycji jest szeroka. Dzięki zaangażowaniu wspólnot działających w naszej diecezji każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jak było w tym roku? Miłośnicy nart związani z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży wybrali się do Krynicy Zdroju na obóz narciarski. Oprócz zmagań na stoku, oczywistą rzeczą była wspólna modlitwa. Nie zabrakło też integracji przy ognisku, wspólnego śpiewu, rywalizacji i kibicowania. Ci, którzy niekoniecznie kochają narty mieli możliwość przeżycia „Ferii z Bogiem – Gdzie jest Niebo?” (tytuł inspirowany animacją „Gdzie jest Nemo?”). Były to rekolekcje z „atrakcjami” (kino, lodowisko, FlyPark, Kręgle i wiele innych).

Oazowiczom natomiast ferie kojarzą się z KODA (Kurs Oazowy Dla Animatorów). Ruch Światło-Życie wykorzystuje czas przerwy od szkoły na kształtowanie animatorów, którzy posługują w swoich wspólnotach parafialnych i w diecezji. Hasłem przewodnim kursu było „Służyć innym z większym światłem Jezusa”. Rekolekcje obyły się w Czarnej Sędziszowskiej.

Ministranci, lektorzy, animatorzy i ceremoniarze Liturgicznej Służby Ołtarza szlifowali swoją wiedzę i umiejętności na kursach animatorskich i lektorskich w Kotani. Lektorzy po pozytywnym zakończeniu kursu dopuszczani są do błogosławieństwa lektorskiego. Dla kandydatów na animatorów ferie są początkiem półtorarocznej formacji, która kończy się błogosławieństwem biskupa i wręczeniem krzyża animatorskiego.

Młodzież formująca się w Ruchu Apostolstwa Młodzieży spotyka się co miesiąc na tak zwanym „Studium Animatora”. Lutowa edycja studium przypadła właśnie na feriach. Tuż przed rozpoczęciem kolejnego półrocza animatorzy i kandydaci na animatorów spotkali się na TABORZE, aby rozważać Słowo Boże, wspólnie spędzić czas i naładować swoje duchowe akumulatory.

Młodzi animatorzy działający przy Oratorium prowadzonym przez Salezjanów mieli okazję wykazać się w organizacji półkolonii dla dzieci i warsztatów scholi. Ferie stały się dla nich okazją do dzielenia się tym, co sami kiedyś otrzymali od innych – pasją i miłością do Boga.

Wszystkie te inicjatywy mają wspólny mianownik: zbliżyć człowieka do Boga i stworzyć przestrzeń radosnego przeżywania wiary. Zostaje tylko mieć nadzieje, że każda z nich przyniesie obfite owoce. Już teraz jedno jest pewne – warto to robić!

Ks. Mateusz Łachmanek