Komunikat Kurii nt. dochodzenia ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza

W związku ze zgłoszeniem możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej (sprawa dotyczy wydarzeń z 1986 r. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, kiedy Tarnobrzeg i Rzeszów należały do diecezji przemyskiej) oraz medialnymi doniesieniami na ten temat Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała następujący komunikat:

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

1. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie potwierdza, że 14 listopada 2020 r. otrzymała zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej pracującego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Tarnobrzegu. Zgłoszenie to pierwotnie zostało przekazane delegatowi ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne diecezji sandomierskiej.

2. W ramach wstępnego dochodzenia kanonicznego, do którego zobowiązany jest ordynariusz za każdym razem, kiedy otrzymuje wiadomość, przynajmniej prawdopodobną, o przestępstwie, do tej pory przeprowadzono rozmowę z księdzem i przeanalizowano dokumenty na jego temat. W związku z tym, że sprawa dotyczy wydarzeń sprzed wielu lat, a sam duchowny zaprzeczył stawianym mu zarzutom, a także ze względu na to, iż do tej pory nie wpłynęła żadna skarga na księdza oraz w związku z dobrymi opiniami dotyczącymi pracy duszpasterskiej i katechetycznej duchownego, ksiądz na obecnym etapie dochodzenia nie został odsunięty od pełnionych obowiązków duszpasterskich.

3. Będące w posiadaniu Kurii materiały i zebrane informacje wraz z przyjętym zgłoszeniem zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu w celu przeprowadzenia dochodzenia przez kompetentne organy władzy państwowej.

4. Po zakończeniu wstępnego dochodzenia kanonicznego postępowanie na tym etapie zostanie zawieszone a ordynariusz diecezji rzeszowskiej powiadomi o sprawie Kongregację Nauki Wiary, która może zastrzec sobie prowadzenie sprawy albo wskaże ordynariuszowi sposób dalszego procedowania.

5. Prosimy osoby poszkodowane oraz osoby posiadające wiarygodne informacje na temat zgłoszonej sprawy o zawiadomienie delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne (ks. Piotr Steczkowski, tel. 17 852 44 17; kom. 603 844 210; email: kanclerz@diecezja.rzeszow.pl).

Rzeszów, 18 listopada 2020 r.

ks. Piotr Steczkowski
kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie