13. Niedziela Zwykła

KOMUNIKATY KURII – 13. Niedziela Zwykła, 27.06.2021 r.

1. Liturgiczna uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) to dzień modlitwy za Ojca Świętego i cały Kościół powszechny. W tym dniu o godz. 18.00 w Katedrze Rzeszowskiej zostanie odprawiona Msza św., w tych intencjach pod przewodnictwem bpa Jana Wątroby.

2. Katechetów: księży, siostry zakonne i świeckich, którzy służbowo zostali przeniesieni,  prosimy o odbiór misji kanonicznej (skierowania do szkoły)  w dniach: 28 czerwca, 30 czerwca, 1 lipca w godzinach 9.00 – 13.00 w Kurii Diecezjalnej. Prosimy o uprzednie wypełnienie formularza prośby o służbowe skierowanie i misję kanoniczną do nauczania religii.

3. Komitet Organizacyjny ds. beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej poinformował, że z woli Papieża Franciszka uroczystość ta będzie mieć charakter godny i skromny. W związku z niepewną sytuacją epidemiczną liczba osób mogących wziąć udział bezpośrednio w beatyfikacji będzie bardzo ograniczona. W praktyce będą to tylko nieliczni przedstawiciele duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych i wiernych świeckich z poszczególnych diecezji. Większość wiernych będzie mogła uczestniczyć w formie pośredniej dzięki zapowiedzianej transmisji telewizyjnej. Szczegółowe informacje o ilości przyznanych kart wstępu na beatyfikację i ich rozdysponowaniu w naszej diecezji zostaną podane w późniejszym terminie.

4. Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie zwraca się z prośbą o przypomnienie w ogłoszeniach parafialnych wiernym oraz zamieszczenie na stronach internetowych parafii informacji o obowiązku uczestnictwa w spisie powszechnym organizowanym przez Główny Urząd Statystyczny.

5. W związku z pożarem, który w minioną sobotę wyrządził ogromne zniszczenia w Nowej Białej k. Nowego Targu (spłonęło ponad 40 budynków) – w niedzielę (27 czerwca) prosimy po każdej Mszy św. przeprowadzić zbiórkę do puszek na pomoc poszkodowanym. Przed rokiem inne diecezje pomagały poszkodowanym w powodzi z naszego terenu; teraz my okażmy solidarność z ofiarami pożaru. Rzeszowska Caritas już przekazała na ten cel 50 tyś. zł. Zebrane środki należy przesłać na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

6. 29 czerwca br. Kuria Diecezjalna i Sąd Biskupi w Rzeszowie będą nieczynne. Ponadto w okresie od 28 czerwca do 1 września 2021 r. w poniedziałki Kuria i Sąd Biskupi będą czynne w godz. 9.00 – 13.00. Nie będą czynne w godzinach popołudniowych.

ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie