III Niedziela Adwentu

KOMUNIKATY KURII – III Niedziela Adwentu 13.12.2020 r.

1. W związku z ogłoszeniem przez papieża Franciszka Roku św. Józefa, który będziemy przeżywać w Kościele powszechnym, Penitencjaria Apostolska ogłosiła nowe możliwości zyskania odpustu zupełnego.

2. W niedzielę, 13 grudnia br., przypada 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Biskupi zachęcają do pozytywnej odpowiedzi na apel Instytutu Pamięci Narodowej i uczczenia ofiar stanu wojennego przez powtórzenie gestu św. Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana, czyli zapalenie świecy w oknie mieszkania (domu) w niedzielę o godz. 19.30.

3. Prosimy, aby w pozostałej części Adwentu dać sposobność wiernym do skorzystania z sakramentu pokuty. Możliwość spowiedzi powinna zostać ustalona w każdej parafii w dogodnych dla penitentów godzinach. Tam, gdzie zachodzi taka potrzeba duszpasterska, również w godzinach wieczornych (przynajmniej do godziny 20.00). Ze względu na ograniczenia wynikające z reżimu sanitarnego nie jest możliwe organizowanie tzw. spowiedzi dekanalnych. W parafiach, w których posługuje jeden duszpasterz, ksiądz dziekan w porozumieniu z księdzem proboszczem proszeni są o takie zorganizowanie spowiedzi, aby wierni mogli mieć wybór spowiednika.

ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie