Konsekracja kościoła w Głojscach

14 sierpnia 2022 r. bp Jan Wątroba konsekrował kościół św. Maksymiliana w Głojscach.

Co roku 14 sierpnia parafia w Głojscach k. Dukli obchodzi odpust ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego. W bieżącym roku na ten dzień wyznaczono także uroczystość konsekracji kościoła parafialnego. Ksiądz Janusz Kunior, proboszcz parafii, witając bp. Jana Wątrobę, zaproszonych gości oraz parafian, przypomniał, że mieszkańcy Głojsc czekali na tę chwilę 50 lat. W słowie wstępnym ks. Janusz podkreślił, że przygotowana do konsekracji świątynia „była wznoszona w tajemnicy, w ukryciu, często w strachu, w poniżeniu ludzkiej godności, w bólu i łzach, ale na wszystkich etapach jej budowy mieszkańcy Głojsc zawsze podejmowali działanie z żywą wiarą i dumą, że budują Dom Boży”.

Poza księdzem proboszczem słowo przywitania skierował do zgromadzonych wiernych i gości także przedstawiciel parafii. Mówiąc, że każdy z mieszkańców na przestrzeni półwiecza zostawił w pewien sposób w tej świątyni cząstkę siebie, witający potwierdził, że kościół parafialny jest dla wierzących w Chrystusa miejscem przeżywania więzi z Bogiem. Przywołując myśl św. Pawła, przedstawiciel parafii powiedział, że „każdy jest żywym kamieniem budowli, jaką jest Kościół”, a „jako dzieci jednego Ojca chcemy gromadzić się w świątyni, by składać ofiarę Eucharystii”.

Ważnym elementem uroczystości konsekracji kościoła parafialnego w Głojscach było przypomnienie trudnej historii budowy miejsca kultu w tej miejscowości. Decyzja o budowie kaplicy w Głojscach zapadła w 1971 r. Niestety były to czasy, w których władza komunistyczna nie pozwalała na powstawanie nowych miejsc kultu, a zwłaszcza w na terenie diecezji przemyskiej, której biskupem diecezjalnym był wówczas bp Ignacy Tokarczuk. Mieszkańcy Głojsc należeli do Parafii w Starym Żmigrodzie i, żeby uczestniczyć we Mszy świętej, musieli pokonywać drogę 8 km. Pragnąc bliskiego dostępu do świątyni, w porozumieniu z ks. Marcinem Pawulem, proboszczem ze Starego Żmigrodu, Głojszczanie podjęli decyzję o budowie kaplicy, w której mogłyby być odprawiane Msze św. Ze względu na spodziewane represje ze strony władz komunistycznych początkowo wybudowano dom mieszkalny, a nocą 20 listopada 1971 r., po usunięciu ścian wewnątrz domu powstała kaplica, w której odprawiono pierwszą Eucharystię. 30 czerwca 1972 r. bp Ignacy Tokarczuk skierował do Głojsc ks. Józefa Bednarczyka. Dopiero 14 listopada 1984 r., po postępowaniu sądowym, po nałożeniu kar finansowych, urzędy komunistyczne zaakceptowały powstanie nowej parafii pw. św. Maksymiliana w Głojscach.

Obecny kościół parafialny, po gruntownej przebudowie w latach 2009-20016, zyskał nową bryłę i piękny wystrój sakralny. Ksiądz proboszcz Janusz Kunior powiedział, że ta świątynia „jest spełnieniem marzeń wielu pokoleń Głojszczan”.

Biskup Jan Wątroba podziękował wiernym parafii św. Maksymiliana w Głojscach za trud organizacji godnego miejsca sprawowania Eucharystii. W homilii zauważył, że każda świątynia jest znakiem wiary ludzi, którzy zamieszkują daną miejscowość. Konsekracja wieńczy dzieło budowy kościoła parafialnego, ale przed wiernymi zawsze pozostanie wysiłek wznoszenia świątyni duchowej swego serca i budowa żywej wspólnoty parafialnej. Biskup przypomniał, że parafianie w Głojscach mają wielkiego patrona swojej wspólnoty, św. Maksymiliana, którego heroizm wiary w naśladowaniu Chrystusa nieustannie mobilizuje do chrześcijańskiej dojrzałości. Biskup Jan mówił, że św. Maksymilian dojrzałość zdobył w trzech szkołach – w szkole, jaką była jego rodzina, w szkole św. Franciszka i w szkole Maryi.

Dzień konsekracji świątyni parafialnej jest niepowtarzalnym świętem. Kościół z namaszczonym krzyżmem świętym ołtarzem i ścianami zostaje dedykowany Bogu na wyłączność. Mieszkańcy Głojsc przygotowali się do tej uroczystości przez misje święte i spowiedź. Teraz każdego roku będą w liturgii wspominać dzień poświęcenia swojego kościoła. (łh)

Zdjęcia: ks. Łukasz Hendzel