„Marsz dla Życia i Rodziny” w „Dniu Świętości Małżeństw i Rodzin”

„Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z tym najbardziej bezbronnym, jeszcze nienarodzonym” – mówił bp Jan Wątroba podczas „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin”. Częścią obchodów był „Marsz dla Życia i Rodziny”.

Pierwszym punktem rzeszowskich obchodów „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin” był „Marsz dla Życia i Rodziny”, który rozpoczął się przy kościele św. Jadwigi Królowej przy al. T. Rejtana w Rzeszowie. Na czele marszu jechał samochód wiozący dzwon „Głos Nienarodzonych”. Dzwon ufundowany przez Fundację „Życiu TAK” rozbrzmiewał przez całą trasę marszu, aż do Parku Papieskiego.

W Parku Papieskim uczestnicy marszu wysłuchali świadectwa Bawera Aondo-Akaa, niepełnosprawnego mieszkańca Krakowa zaangażowanego w obronę życia i godności każdego człowieka. Ponadto głos zabrali, m.in.: ks. Jan Kobak, diecezjalny duszpasterz rodzin i Jacek Kotula z Fundacji „Życiu TAK”.

O godz. 17.00 w katedrze rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. W homilii Biskup Rzeszowski mówił m.in. o Bożej mocy, która objawia się w słabości. „Miłość Chrystusa do nas uczyniła Go słabym. Najbardziej ta słabość objawiła się na krzyżu. Za tą słabością na krzyżu idzie cały ciąg działań Bożych właśnie poprzez cichość, pokorę i słabość – to jest Boża metoda; to jest Jego sposób władania” – mówił hierarcha.

Biskup zwrócił uwagę, że Jezus przez swoje uniżenie i słabość utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z człowiekiem bezbronnym. „Jezus jest obecny w każdym człowieku. Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z tym najbardziej bezbronnym, jeszcze nie narodzonym. Jako bezbronny zdany jest na wolę człowieka, a często na jego samowolę, aby w kruchości i słabości objawić swoją wszechmoc” – powiedział kaznodzieja.

Biskup zachęcał słuchaczy, aby Boża logika uniżenia i słabości stała się zasadą ich codziennego postępowania. „Gdy Chrystus pyta uczniów o wiarę, to chodzi o wiarę w Boga działającego z mocą, ale poprzez słabość krzyża. To jest paradoks trudny do przyjęcia. Boimy się krzyża, biomy się słabości, cierpienia, ofiary. Taka jest jednak konsekwencja wiary w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. (…) W chrześcijaństwie wszystko się sprowadza do tego, aby uwierzyć w słabość krzyża. W nim jest mądrość, moc i zbawienie” – podkreślił bp Wątroba.

Pierwszy „Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin” odbył się w Rzeszowie w 2018 r.; z kolei „Marsz dla Życia i Rodziny” w Rzeszowie przeszedł już po raz dwunasty. Organizatorem „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin” wraz z marszem jest Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie oraz Fundacja „Życiu TAK” z Rzeszowa. (tn)

Zdjęcia: Tomasz Nowak