Młodzież w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej

10 września 2020 r. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej zgromadziła się młodzież zrzeszona m.in. w Ruchu Światło-Życie, Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży i Liturgicznej Służbie Ołtarza. Spotkanie było częścią uroczystości odpustowych, które zakończą się 12 września.

Mszy św. dla młodzieży przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyli m.in.: ks. Marek Winiarski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży i o. Rafał Klimas OFM, były kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, którego w sierpniu br. zastąpił o. Bolesław Opaliński OFM.

W homilii bp Edward Białogłowski zwrócił uwagę, że ruchy i stowarzyszenia katolickie to środowiska, z których pochodzi najwięcej osób powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego. „Najwięcej powołań Pan Jezus zdobywa w ruchach i stowarzyszeniach, wśród tych młodych ludzi, którzy najpierw sami potrafią się zachwycić Ewangelią, a następnie słuchają wezwania Jezusa: Pójdź za mną! Gdy usłyszcie takie wezwanie, taki głos, nie zatwardzajcie waszych serc. Odważnie odpowiedzcie na to wołanie, aby nieść Ewangelię całemu światu” – mówił hierarcha.

Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlitwę prowadził ks. Tomasz Ryczek.

W piątek, 11 września, odbędzie się pielgrzymka ludzi chorych i starszych (Msza św. o godz. 12.00) oraz diecezjalnych grup apostolskich, ruchów i stowarzyszeń (Msza św. o godz. 18.00).

Główne uroczystości odbędą się w sobotę, 12 września, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej (Msze św. będą o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00). Głównej Mszy św. odpustowej o godz. 18.00 będzie przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, od 3 kwietnia br. biskup pomocniczy przemyski. W tym dniu odbędzie się pielgrzymka rodzin oraz służb mundurowych.

Tradycją odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej są m.in. dary abstynencji. Przez kilka dni członkowie Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości zbierają deklaracje abstynencji i trzeźwości, które są składane w procesji z darami podczas głównej Mszy św. Deklaracje można składać przy wejściu do sanktuarium do 12 września do godz. 17.00. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak