Nabożeństwo pokutne w ramach rzeszowskiej pielgrzymki na Jasną Górę

W dziewiątym dniu 43. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, 12 sierpnia 2020 r., odbyło się nabożeństwo pokutne. Z powodu stanu epidemii pielgrzymi duchowi modlili się w kościele św. Krzyża w Rzeszowie.

Tradycją pielgrzymki rzeszowskiej jest nabożeństwo pokutne w Janowie położonym 30 kilometrów od Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (wcześniej nabożeństwa odbywały się na polanie leśnej pod Janowem). Tegoroczne nabożeństwo, z powodu stanu epidemii, odbyło się w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. W nabożeństwie uczestniczył m.in. bp Kazimierz Górny.

Nabożeństwo przygotowała grupa pielgrzymkowa św. Barbary z Ropczyc. Modlitwie przewodniczył ks. Paweł Gąsior, wikariusz parafii farnej w Ropczycach. Kazanie wygłosił ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Kaznodzieja mówił m.in. o obserwowanym współcześnie zaniku poczucia grzechu. „Prawda o nas jest taka, że nie jesteśmy bezgrzeszni. Paradoksalnie lepiej stwierdzić, że jest się wielkim grzesznikiem, który bardzo krzywdził, który sprzeniewierzył się wielu wartościom, ale w końcu stanął w prawdzie, w prawdzie o sobie, o miłosierdziu, które daje nadzieję na to, że możesz się zmienić, niż trwać w iluzji o swojej bezgrzeszności, trwać w ciemności i lęku przed światłem, nie przyjmować do wiadomości, że ja też mogę grzeszyć, ja też mogę ranić. Uważając się za nieskalanych obrażamy samego Boga twierdząc, że bezsensowne było Jego przyjście na świat i odkupienie”  – podkreślił duchowny.

Jedną z przyczyn zaniku poczucia grzechu, o których mówił ks. Ryczek, jest relatywizm. „Dzisiaj prawda nie jest postrzegana jako coś obiektywnego, nie ma prawdy obiektywnej, jest tylko prawda kolektywna. Taka sytuacja wielu ludzi prowadzi do cierpienia. Człowiek, który odrzuca prawdę nie jest zdolny do miłości i tym samym sprawia cierpienie sobie i tym, którzy są wokół. Często nie jest to cierpienie fizyczne ale cierpienie, które nazywamy bólem egzystencji” – mówił duszpasterz młodzieży.

Wskazując drogę wyjścia kaznodzieja mówił o  przebaczeniu. „Narzędziem, które podarował nam Jezus Chrystus, abyśmy odnaleźli pokój w swoim życiu, w rodzinach, w społeczeństwie i w świecie jest przebaczanie. To niepopularny i niemodny towar, którzy dużo nas kosztuje. Którego też, przez wysoką cenę przebaczenia, sami nie chcemy przyjmować od Boga i ludzi, abyśmy nie musieli go oddawać. (…) Często nie potrafimy również sobie przebaczyć, bo nie potrafimy pozwolić Bogu, aby On wpierw nam przebaczył. Jeżeli nie pozwalamy, aby Bóg nam przebaczył, nie będziemy zdolni przebaczać innym i nie będzie pokoju” – podkreślił ks. Ryczek.

Przed błogosławieństwem bp Kazimierz Górny zwrócił uwagę na wyjątkowe znaczenie trzech dni: 13, 14 i 15 sierpnia. „Pielgrzymka na Jasną Górę, i w ogóle pielgrzymowanie, przypomina nam, że wszyscy jesteśmy na tej ziemi wędrowcami. Jako wędrowcy mamy podejmować przemianę rozpoczynając od siebie samych. Nie jesteśmy zostawieni bez wsparcia. Przypominają nam o tym najbliższe, trzy szczególne dni: wspomnienie Matki Bożej Kalwaryjskiej, wspomnienie św. Maksymiliana Kolbego, męczennika, jednego z największych ludzi XX wieku, który oddał życie za współwięźnia, i wreszcie uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, największe święto maryjne. A dodatkowo wszystkie te wydarzenie przeżywamy w roku stulecia Cudu nad Wisłą. Przeżyjmy jak najpiękniej ten czas dziękując Panu Bogu i Matce Najświętszej za tak wiele łask i opiekę” – mówił biskup senior diecezji rzeszowskiej.

Na zakończenie głos zabrał ks. Władysław Jagustyn, który wspominał nabożeństwa pokutne w lesie pod Janowem i w Janowie. „To był przedostatni dzień pielgrzymki, tuż przed wejściem na Jasną Górę. Po nabożeństwie był czas na podsumowania i podziękowania. (…) I w tym szczególnym roku, kiedy pielgrzymka odbywa się w tak ograniczonej formie, jest za co Bogu dziękować. (…) Ufam, że dla wielu duchowych pielgrzymów te dni były czasem pogłębionej modlitwy, której owoców będą doświadczać w przyszłości” – mówił ojciec duchowy pielgrzymki.

Nabożeństwo było transmitowane przez Katolickie Radio Via. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak