Nowoczesna święta. Uroczystości poświęcone bł. Natalii Tułasiewicz

„Ona pragnęła jednego: jak najbardziej upodobnić się do Chrystusa w pełnieniu woli Bożej i w służbie braciom. Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką” – mówił bp Jan Wątroba w rzeszowskiej farze podczas uroczystości poświęconej bł. Natalii Tułasiewicz. Odsłonięto również tablicę dedykowaną patronce polskich nauczycieli.

9 maja 2022 r. w kościele farnym w Rzeszowie odbyła się Msza św., która była odprawiona w intencji dziękczynnej za ogłoszenie przez Stolicę Apostolską bł. Natalii Tułasiewicz – patronką nauczycieli w Polsce. Uroczystość zgromadziła władze rządowe, wojewódzkie i samorządowe, odpowiedzialnych za instytucje i stowarzyszenia związane z edukacją i wychowaniem, a także nauczycieli i uczniów.

Przed rozpoczęciem liturgii Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, przedstawiła życiorys bł. Natalii Tułasiewicz.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, a w koncelebrze wzięło udział 10 kapłanów.

W homilii bp Jan Wątroba nawiązując do postaci bł. Natalii Tułasiewicz, ochrzczonej 9 maja 1906 r. w kościele farnym w Rzeszowie, powiedział: „Ona pragnęła jednego: jak najbardziej upodobnić się do Chrystusa w pełnieniu woli Bożej i w służbie braciom. Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką (…) Bł. Natalia żyła Słowem Bożym i z tego źródła czerpała światło i mądrość w nieustannej pracy nad sobą”.

Biskup Rzeszowski, nawiązując do Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian, podkreślił wyjątkowość nieskończonej i niepojętej miłości Boga do człowieka, której nic nie może zagrozić i nikt nie może pokonać. Mówił również, że nawet najtrudniejsze życiowe sytuacje, cierpienia i kryzysy w perspektywie tej miłości paradoksalnie stają się zwycięstwem. „Ani choroby, ani kryzysy finansowe, ani utrata pracy, ani polityczne zawirowania, ani zmiana klimatu, epidemie, wojny, prześladowania, śmierć bliskich nie zdołają nas odłączyć od miłości Boga” – mówił bp Wątroba.

Przed błogosławieństwem bp Jan Wątroba pobłogosławił tablicę poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz. Została ona umieszczona na ścianie przy bocznym ołtarzu, gdzie znajduje się czczony przez wiernych obraz Patronki Nauczycieli. Inskrypcja, która znajduje się na tablicy zawiera następującą treść: „W TYM KOŚCIELE 9 MAJA 1906 R. / OTRZYMAŁA SAKRAMENT CHRZTU ŚW. / BŁ. NATALIA TUŁASIEWICZ 1906 – 1945 / NAUCZYCIELKA, POLONISTKA, POETKA, / EMISARIUSZKA RZĄDU RP NA UCHODŹSTWIE, / ŚWIECKI APOSTOŁ. / ZAMORDOWANA W NIEMIECKIM NAZISTOWSKIM OBOZIE KONCENTRACYJNYM W RAVENSBRÜCK / 31 MARCA 1945 R. / W 2022 R. DECYZJĄ STOLICY APOSTOLSKIEJ / ZOSTAŁA OGŁOSZONA PATRONKĄ / POLSKICH NAUCZYCIELI / PODKARPACKI KURATOR OŚWIATY I NAUCZYCIELE / INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W RZESZOWIE / RZESZÓW, 9 MAJA 2022 R.

Tablicę odsłoniła Małgorzata Rauch wraz z przedstawicielami rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a także krewnymi bł. Natalii Tułasiewicz.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się Konferencja „Bądźcie awangardą Polski i świata. Pedagogia bł. Natalii Tułasiewicz”, która została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. W auli kolumnowej wysłuchano następujących referatów: „Twórczy entuzjazm w przyszłości wokół siebie rozpromienię. Świadectwo” – Natalia Tułasiewicz-Wala; „Być w awangardzie według bł. Natalii – walka o „nowe oblicze świata” przez odnowę katolicyzmu” – prof. dr hab. Barbara Judkowiak, UAM Poznań; „Język w pismach bł. Natalii Tułasiewicz. Moc słowa” – prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, URz; „Natalii doświadczenie moralności” – dr hab. Teresa Grabińska, prof. AWL Wrocław.

Głównym organizatorem uroczystości związanych z bł. Natalią Tułasiewicz było Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio VIA. (jn)

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie