Wojewódzka inauguracja nowego Roku Szkolnego i Katechetycznego 2024/2025 rozpoczęła się Mszą św., w Kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Uroczystość była połączona z oddaniem i poświęceniem nowej hali sportowej dla I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, Ordynariusz diecezji rzeszowskiej.
W poniedziałek, 2 września 2024 roku na Podkarpaciu ponad 287 tys. uczniów rozpoczęło nowy Rok Szkolny. Jego wojewódzka inauguracja odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Uroczystość była połączona z otwarciem nowej hali sportowej. W poniedziałkowej inauguracji roku szkolnego w Rzeszowie wzięli udział m.in.: Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa, Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpaci, Dorota Nowak-Maluchnik, Podkarpacki Kurator Oświaty, radni, także posłowie na Sejm RP: Paweł Kowal, absolwent I LO, Zdzisław Gawlik, Adam Dziedzic również absolwent I LO.
Zgromadzonych w kościele pw. Św. Krzyża, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Rzeszowie, przywitał ks. Tomasz Nowak, proboszcz tutejszej parafii. Eucharystię koncelebrowali między innymi ks. Marcin Pokrywka, katecheta I LO oraz ks. Piotr Potyrała, Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Homilię wygłosił bp Wątroba.
Ordynariusz rzeszowski w swej homilii przypomniał, że Chrystus, zanim stał się prawdziwym Nauczycielem, był pilnym uczniem.
Kaznodzieja przywołał postać bł. Natalii Tułasiewicz, która urodziła się w Rzeszowie w 1906 roku w wielodzietnej rodzinie patronki nauczycieli, zdolnej polonistki oraz oddanego pedagoga, zachęcał aby za wzorem Błogosławionej zdobywać świętość, wśród trudów codziennego życia. „Błogosławiona Natalia lubiła uczyć i umiała zachwycać tym, czym sama się zachwycała. Jako młoda studentka postawiła pytanie: „Po co żyć?” I odpowiedziała: „By służyć innym”. I takie było jej krótkie życie (+1945). – mówił kaznodzieja.
Biskup Wątroba zaznaczył też, że udział uczniów w nabywaniu wiedzy religijnej powinien polegać na dwóch etapach – słuchaniu i zadawaniu pytań:
„Pytania są znakiem zainteresowania. Brak pytań może świadczyć o obojętności i znudzeniu. Częściej wolimy krytykować niż pytać, bo to o wiele prostsze, ale też niewiele ma wspólnego z twórczym rozwojem. Jezus uczy, że trzeba stawiać pytania, stawiać pytania ważne i stawiać je mądrym ludziom. Tak kształtuje się prawdziwa mądrość, ale też dojrzała religijność.” – mówił Kaznodzieja. Biskup Wątroba wskazując kolejnym etap jakim jest udzielanie mądrych odpowiedzi, zachęcał do dzielenia się zdobytą wiedzą i mądrością.
Biskup Wątroba zachęcał uczniów do uczestnictwa w lekcjach religii, a nauczycielom, katechetom i dyrektorom podziękował za ich udział w procesie dydaktycznym.
Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy przeszli do siedziby I LO w Rzeszowie, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Uroczystość otworzył Piotr Wanat, dyrektor liceum, który przypomniał bogatą historię swojej szkoły. „Dla naszej szkoły to już 367 rok nauki szkolnej. I LO w Rzeszowie to jedna z najstarszych szkół w Polsce. To co ją wyróżnia to swoiste Genius Loci, bowiem nieprzerwanie od 1658 roku z wyjątkiem wojen i pandemii w tym samym miejscu kształcimy i wychowujemy kolejne pokolenia młodzieży” – mówił dyrektor I LO, który wspomniał, że szkołę ukończyło wiele wybitnych postaci.
Nową halę sportową poświęcił bp Jan Wątroba. Następnie młodzież z I LO zaprezentowała krótki program artystyczny, później przyszedł czas na pokazowy mecz w koszykówkę. (jo)
Zdjęcia: J. Oczkowicz