Obchody 103. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli

Z okazji 103. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli bp Jan Wątroba odprawił Mszę św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Podczas Eucharystii odbyło się przyrzeczenie „Orląt” z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli, Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Mszy św. w kościele pw. Świętego Krzyża przewodniczył bp Jan Wątroba. W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, a także liczna grupa „Orląt” i  młodzieży strzeleckiej z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk L. Lisa-Kuli, Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.

Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża, powitał zebranych w świątyni i przedstawił główne treści obchodzonego święta.

Homilię wygłosił ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Na początku kaznodzieja nawiązał do młodych bohaterów walczących o wolność Polski, których historie zostały opisane przez Antoniego Ossendowskiego w książce pt. „Najwyższy lot”. Szczególnie zwrócił uwagę na postać Zygmunta Szczuckiego.

Następnie ks. Potyrała mówił o bohaterskiej postawie płk. Leopolda Lisa-Kuli, który urodził się w Kosinie k. Łańcuta.

Dyrektor rzeszowskiej Caritas nawiązał również do aktualnej sytuacji związanej z toczącą się wojną w Ukrainie. „Wojna stała się rzeczywistością. Jest to rzeczywistość, która nie dzieje się gdzieś daleko, na innych kontynentach, ale obok nas, u naszych sąsiadów, którzy zostali brutalnie zaatakowani przez Rosję. My Polacy wiele razy w historii doświadczaliśmy agresji tego państwa – Rosji. Dziś wspominamy walki z Rosją sprzed 102 lat i zauważamy pewne podobieństwo. Oto tak jak wtedy, nie tylko doświadczeni zawodowi żołnierze, ale również ochotnicy, a nawet młodzi ludzie, pokroju płk. Leopolda Lisa-Kuli i Orlęta, szli walczyć o wolną Polskę. Tak dzieje się i dzisiaj za naszą wschodnią granicą, gdzie również wielu młodych ludzi walczy o swoją ojczyznę. Tak samo wtedy, w 1920 roku, młodzi ochotnicy szli walczyć z Armią Czerwoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej” – mówił kaznodzieja.

Ks. Potyrała mówił również o wartościach, które są istotne dla członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”, obchodzących swoje patronalne święto.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na Plac Farny w Rzeszowie, gdzie przy pomniku płk. Leopolda Lisa-Kuli odbyły się dalsze obchody święta. (jn)

Fot. ks. Jakub Nagi