Obchody XX Dnia Papieskiego

11 października 2020 r. w Kościele w Polsce obchodzono XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus”. Na rzeszowskie obchody złożyło się m.in. pielgrzymowanie Rzeszowskim Szlakiem Świętych i koncert Stanisława Soyki.

Pierwszym akcentem XX Dnia Papieskiego w Rzeszowie była Rzeszowska Procesja Różańcowa 4 października. Podczas procesji młodzież z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” niosła litery tworzące m.in. hasło Dnia Papieskiego „Totus Tuus”.

10 października odbyło się pielgrzymowanie Rzeszowskim Szlakiem Świętych. Na trasie pielgrzymki znalazły się: kościół farny, bazylika bernardynów, kościół św. Krzyża, Krzyż Ofiar Komunizmu, katedra, kościół św. Józefa na osiedlu Staromieście, kościół św. Jadwigi, kościół bł. Karoliny Kózki, kościół św. J.S. Pelczara i kościół Matki Bożej Saletyńskiej – to miejsca bezpośrednio bądź pośrednio związane z Janem Pawłem II głównie przez dokonane przez niego beatyfikacje i kanonizacje.

Z Dniem Papieskim ściśle związana jest budowa tzw. żywego pomnika św. Jana Pawła II, którym są uzdolnieni chłopcy i dziewczęta pochodzący z niezamożnych rodzin. Wspiera ich fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która w Dniu Papieskim zbiera środki służące stypendystom fundacji. Tak też było na ulicach Rzeszowa 10 października i dzień później we wszystkich parafiach diecezji rzeszowskiej.

Częścią rzeszowskich obchodów Dnia Papieskiego był również koncert w Filharmonii Podkarpackiej 11 października o godz. 17.00. Ze względu na stan epidemii koncert odbywał się przy pustej widowni – był dostępny przez profile internetowe Estrady Rzeszowskiej. W pierwszej części koncertu uczniowie Liceum Sióstr Prezentem im. Jana Pawła II w Rzeszowie przedstawili program pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. W drugiej części Stanisław Soyka z zespołem zaprezentował muzyczną interpretację poematu Jana Pawła II „Tryptyk Rzymski”. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak