Odpust majowy w Dębowcu

16 maja 2021 r. w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zakończyły się trzydniowe uroczystości odpustowe ku czci Pięknej Pani z La Salette. Sumie odpustowej przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz z diecezji tarnowskiej.

Uroczystość odpustową rozpoczęła Msza św. odprawiona 14 maja w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

W sobotę, 15 maja, z rąk bp. Adriana Galbasa, biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, kleryk Kamil Stącel przyjął święcenia diakonatu, a diakoni: Paweł Obrzut, Karol Pietrusik i Wojciech Wicher przyjęli święcenia prezbiteratu. O godz. 20.00 odprawiona została Msza św. połączona z jubileuszem 25-lecia kapłaństwa Misjonarzy Saletynów i procesją z figurą Płaczącej Pani z La Salette.

Suma odpustowa została odprawiona 16 maja. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. W homilii biskup mówił o znaczeniu Eucharystii. ,,Dla nas, ludzi wierzących, nie ma ważniejszego wydarzenia w ciągu tygodnia jak niedzielna Msza św. To nie może być tylko takie powiedzenie. Dzisiaj, kiedy jest pandemia, kiedy został utrudniony dostęp do Mszy św. i sakramentów świętych, trzeba wyraźnie mówić całemu światu, że my, jako chrześcijaninie bez Eucharystii żyć nie możemy. Jeśli tego nie będzie w naszych sercach i umysłach to przestaniemy istnieć” – mówił kaznodzieja.

Nawiązując do uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego hierarcha podkreślił, że Eucharystia łączy każdego człowieka z Jezusem Chrystusem i jest niezbędna, by osiągnąć zbawienie i życie wieczne. ,,Pan Jezus wyniósł do nieba ludzką naturę. A więc w tej tajemnicy Chrystusa my także jesteśmy obecni. To jest nasza nadzieja. Po śmierci zmartwychwstaniemy i będziemy w niebie razem z Chrystusem” – powiedział biskup.

W dalszej części homilii bp Leszkiewicz mówił o znaczeniu i przyjmowaniu Komunii Świętej. ,,Pan Jezus pragnie wejść w komunię z nami, pragnie, abyśmy weszli w komunię z Nim. Jeśli poważnie myślisz o niebie, jeśli chcesz żyć w zjednoczeniu z Chrystusem, chcesz być jego uczniem i bardzo dobrym katolikiem to trzeba pragnąć tej komunii. To nie chodzi tylko o samo przyjmowanie Komunii, ale wchodzenie w komunię z Chrystusem, w tą głęboką relację i jedność z Nim” – podkreślił hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. bp Leszkiewicz udzielił pielgrzymom uroczystego błogosławieństwa. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec