Odpust w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie

„Może i dzisiaj do wielu z nas Pan Jezus mówi: Najwyższy czas, żebyś zostawił swoje własne pomysły na życie, a zaczął Mnie słuchać i pytać, czego Ja od ciebie oczekuję” – mówił bp Jan Wątroba w Sanktuarium Przemieniania Pańskiego w Cmolasie. 6 sierpnia 2020 r. rozpoczęły się tam uroczystości odpustowe, które potrwają do 9 sierpnia.

W homilii bp Jan Wątroba, nawiązując do święta Przemienienia Pańskiego, mówił o powołaniu całej ludzkości do doskonałości. „Samo określenie przemienienie kojarzy nam się z czymś pozytywnym, czymś dobrym. Gdy słyszymy, że ktoś się przemienił, intuicyjnie wyczuwamy, że się po prostu zmienił na lepsze, stał się lepszy, wykonał ruch od dobrego ku lepszemu, choć bywa, że od złego ku dobremu. Ten ruch, ten proces doskonalenia, wpisany jest w całą historię zbawienia, w przedziwną Bożą pedagogię, w której uczestniczy każdy z nas” – mówił hierarcha.

Kaznodzieja podkreślił prawdę o miłości Boga do człowieka, zwracając uwagę na bliskość Stwórcy wobec stworzenia. „Bóg nie ustaje w wysiłkach, mówiąc w ludzkich kategoriach, i wciąż zaprasza człowieka do szczególnej przyjaźni ze sobą. Bóg się przybliża do człowieka, wykorzystuje każdą sposobność, aby być blisko, aby zapewnić go, że mu zależy na każdym z nas, na każdym człowieku. Zależy, bo kocha. Bóg jest miłością. Bóg pragnie tylko dobra całego stworzenia. Bóg czyni gesty i znaki przyjaźni, mimo naszej niewierności i popełnianych grzechów” – podkreślił duchowny.

Biskup rzeszowski wiele miejsca poświęcił postaciom, które towarzyszyły Jezusowi na górze Tabor: Mojżeszowi, Eliaszowi, Piotrowi, Jakubowi i Janowi. „Wszyscy mogą być przykładem wzrastania w przyjaźni z Panem Bogiem. Dają nam pokazowe lekcje, jak każdego z nich Pan Bóg kształtował i doskonalił, zmieniając widzenie świata. (…)  Na ich przykładzie widać, jak do każdego z nich Pan Bóg docierał z tą podstawową informacją, że swoje życie trzeba przeżywać nie według własnego pomysłu, własnego scenariusza, ale według pomysłu Bożego. To kolejna ważna zasada na drodze do doskonałości – zasada przemiany widzenia siebie i świata. (…) Może i dzisiaj do wielu z nas Pan Jezus mówi: Najwyższy czas, żebyś zostawił swoje własne pomysły na życie, a zaczął Mnie słuchać i pytać, czego Ja od ciebie oczekuję” – mówił bp Wątroba.

Uroczystości potrwają do niedzieli. W piątek Mszy św. będzie przewodniczył ks. Wiesław Szurek; w sobotę – bp Edward Białogłowski; w niedzielę – bp Kazimierz Górny.

Powstanie sanktuarium w Cmolasie związane jest z objawieniem prywatnym jakie miał trzynastoletni Wojciech Borowiusz w 1585 r. Borowiusz, już jako ksiądz, doktor teologii i profesor Akademii Krakowskiej, w 1640 r. ufundował obraz Przemienia Pańskiego. Obraz został umieszczony w drewnianym kościele szpitalnym. Pierwsze wiadomości o cudach związanych z obrazem pochodzą z 1674 r. W 1748 r. obraz został uznany za słynący łaskami. W 1972 r. obraz Przemienia Pańskiego przeniesiono do głównego ołtarza nowego, murowanego kościoła. Stary, drewniany kościół szpitalny, został przeniesiony w miejsce dawnego kościoła parafialnego, który z kolei został przeniesiony do Poręb Dymarskich. Wokół nowego kościoła powstał kompleks sanktuaryjny, m.in. jeden z największych ołtarzy polowych w Polsce oraz stacje Drogi Krzyżowej. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak