11 listopada 2023 r. w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele farnym w Rzeszowie pw. św. Wojciecha i św. Stanisława – patronów Polski, sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Rzeszowski biskup Jan Wątroba.
Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej ustawą Krajowej Rady Narodowej w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 r.
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. o godz. 10:00. W modlitwie udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, parlamentu, służb mundurowych i młodzieży szkolnej, wojska a także kombatantów. Homilię wygłosił ks. dr Janusz Podlaszczak, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie, który przypomniał między innymi postać Maurycego Mochnackiego, konspiratora, dziennikarza, pianisty, żołnierza Powstania Listopadowego i emigranta. Przywołując tekst Mochnackiego, który pisał o wyjątkowej wadze pamięci w życiu człowieka i całego narodu, kaznodzieja mówił o ważnej roli pamięci, która jest nie tylko przekazywaniem wydarzeń historycznych, ale również nośnikiem tożsamości.
Ks. Podlaszczak przywołał też dzieje Świecy Niepodległości, którą wieczorem w Świątyni Opatrzności zapali prezydent RP Andrzej Duda, a także postaci świętych ważnych dla naszej ojczyzny, takich jak św. Wojciech czy św. Jan Paweł II. Kaznodzieja przypomniał heroizm błogosławionej Rodziny Ulmów, polskiej rodziny stanowiącej wzór patriotyzmu.
Kaznodzieja odwołując się do czytań mszalnych mówił: „Pamiętać, aby nie stracić tożsamości. My – chrześcijanie, ciągle chcemy pamiętać słowa Jezusa, który dziś zachęca nas aby wieść życie uczciwe w sprawach własnych, w sprawach cudzych. Aby nie być człowiekiem chciwym, żądnym tylko i wyłącznie własnego zysku, żeby mieć ład i porządek w umyśle i woli, aby kierować się słowami: nie możesz służyć Bogu i mamonie.” Czyż to nie jest również zatroskanie o Ojczyznę?” – pytał ks. Podlaszczak. Zachęcał również, aby święta narodowe wykorzystywać do przekazywania młodemu pokoleniu wartości patriotycznych.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na pl. Wolności pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego i podniesienie Flagi Państwowej. Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz wojskowi, a także zaproszeni goście i mieszkańcy Rzeszowa, uderzyli w Dzwon Niepodległości. Uroczystości zakończył Apel Pamięci i Salwa Honorowa. Przed pomnikiem Ojca Niepodległości złożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.









Tekst i zdjęcia: ks. J. Oczkowicz