Jasło – Matki Bożej Częstochowskiej

Historia parafii

Parafia p.w. M.B. Częstochowskiej została utworzona dekretem bpa Kazimierza Górnego w I niedzielę Adwentu, 05.12.1995 r. Nowa parafia powstała z podziału parafii św. Stanisława i św. Antoniego (OO. Franciszkanie). W tym dniu bp E. Białogłowski poświęcił prowizoryczną kaplicę, która od samego początku stanowiła część kościoła właściwego (zakrystię). Dzięki Bożej pomocy i wsparciu parafian od jesieni 1995 r. do lipca 1996 r. ukończono zręby świątyni (stan surowy) natomiast w 1997 r. założono okna, wytynkowano i wybiałkowano środek kościoła, tak że od odpustu 26.08.1997 r. Msze św. odprawiane są już w kościele. W 1997 r. również postawiono w stanie surowym plebanię. Rok 1998 to wykańczanie świątyni wewnątrz: prezbiterium, posadzki, witraż w oknie centralnym oraz nagłośnienia. W tym roku księża w miesiącu sierpniu zamieszkali w budynku nowej plebanii. W 1999 r. wykonano elewację zewnętrzną kościoła i plebani, a także wykonano marmurowy ołtarz i ambonkę, ławki i oświetlenie kościoła.