Łukawiec Dolny

Historia parafii

Wieś Łukawiec Dolny należała do parafii w Łące. Do budowy tej świątyni przystąpiono jesienią 1985 r. 22.06.1986 r. bp Ignacy Tokarczuk, Biskup Przemyski, dokonał uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego. Zaś 29.06.1990 r. poświęcił świątynię p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz NMP Matki Kościoła. Stanęła kosztem całej parafii oraz długą pracą (przeszło jedenaście lat) i wkładem mieszkańców Łukawca Dolnego i wielkim osobistym wkładem kilku osób szczególnie oddanych tej świątyni. W dniu 18.08.2001 r. Ks. bp Kazimeirz Górny, Biskup Rzeszowski, przychylając się do licznych próśb wiernych erygował w tej miejscowości parafię p.w. św. Piotra i Pawła. Pierwszym proboszczem został mianowny ks. mgr Jerzy Kowal.