Niedźwiada

Historia parafii

Miejscowość Niedźwiada przynależała do parafii Łączki Kucharskie. Po drugiej wojnie światowej powstała myśl, aby wyodrębnić tutaj samodzielną parafię. W tym celu postanowiono wznieść prowizoryczny kościół, który by dał początek ośrodka duszpasterskiego. W tym celu w 1951 r. zakupiono drewniany barak z Góry Ropczyckiej, wzniesiony tam w 1930 r. jako tymczasowy kościół. Barak wzniesiono w Niedźwiadzie i został poświęcony 23.09.1951 r. przez ks. Franciszka Borowca. W latach 1952-1954 odbywały się w nim już nabożeństwa pomimo braku zezwolenia na otwarcie kościoła. W dniu 14.02.1954 r. poświęcenia kamienia węgielnego, oraz poświęcenia kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla w Niedźwiadzie dokonał ks. prałat Julian Śmietana. Opiekę duszpasterską w tej miejscowości sprawował wikariusz z parafii Łączki Kucharskie ks. Ludwik Serwin. Początkowo dojeżdżał z Łączek, a od 1957 r. zamieszkał w Niedźwiadzie. Parafia Niedźwiada została erygowana 06.12.1957 r. przez bpa Jana Stepę, Ordynariusza Tarnowskiego. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Ludwik Serwin. W 1957 r. rozpoczęto budowę plebanii. W latach 1974-1975 r. został zbudowany nowy kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla według projektu architekta Piotra Komornickiego z Krakowa, przy udziale konstruktora inż. T. Matejki. Kierownikiem budowy był Jan Książek z Niedźwiady. Nowy kościół poświecił bp Jerzy Ablewicz, Ordynariusz Tarnowski w dniu 11.04.1976 r. a konsekrował bp Kazimierz Górny, Ordynariusz Rzeszowski w dniu 23.10.1993 r.
W roku śmierci papieża św. Jana Pawła II zakupiono 0,5 ha działkę na najwyższym wzgórzu na terenie Parafii, tzw Popkowej Górze. I tam postawiono 14 metrowy stalowy krzyż upamiętniający pontyfikat Wielkiego Papieża Polaka. W 2005 roku wybudowano nową kaplicę cmentarną z zapleczem sanitarnym i chłodnią. W 2010 roku poświęcono i oddano użytku nowo wybudowaną plebanię. W 2015 roku przebudowano na garaże i dom duszpasterski dawne budynki gospodarcze stajni i stodoły. Dokonano również modernizacji całego ogrodzenia kościoła wstawiając stacje Tajemnic Różańcowych do odprawianych w ramach Wielkiej Nowenny Fatimskiej nabożeństw. Zakupiono również teren dla nowych miejsc parkingowych parafii.