Przedbórz

Historia parafii

Początki parafii w Przedborzu sięgają 1925 r., kiedy to mieszkańcy powołali Komitet, któremu udało się wybudować prowizoryczny kościół drewniany oraz drewnianą plebanię. Kościół został poświęcony w 1929 r. i otrzymał tytuł św. Józefa. Wtedy także przybył pierwszy proboszcz, którym został ks. Józef Adamczyk. W czasie II wojny światowej Niemcy zdjęli dach kościoła, a nabożeństwa odbywały się domu prywatnym. W 1950 r. ks. Jędrzejewski rozpoczął budowę murowanej plebani. Jego następca, ks. Henryk Florek, który przybył do parafii w 1954 r. rozpoczął starania o pozwolenie na budowę nowego kościoła. Pozwolenie parafia otrzymała w 1972 r. i rozpoczęto budowę, którą ukończono w 1979 r. W 1979 r. odbyło się poświęcenie kościoła. Konsekracji kościoła dokonał bp Kazimierz Górny w dniu 19.03.2000 r.