Ropczyce – św. Urszuli Ledóchowskiej

Historia parafii

Wioska Granice, obecnie włączona w granice miasta Ropczyce, należała od najdawniejszych czasów do parafii Ropczyce. Z inicjatywy ks. prałata Józefa Cieśli, proboszcza w Ropczycach podjęto budowę kościoła filialnego w tej części ropczyckiej parafii. W imieniu proboszcza opiekę nad budową sprawowali ropczyccy wikariusze: ks. Krzysztof Pikul, ks. Roman Wrona oraz ks. Janusz Sądel. Dwupoziomową świątynię budowano w latach 1983-1993. Kościół otrzymał tytuł bł. Urszuli Ledóchowskiej. Jest on murowany, tynkowany, pokryty blachą.
21.08.1999 r. dekretem bp Kazimierza Górnego, Biskupa Rzeszowskiego, została erygowana samodzielna parafia, wydzielona z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. mgr Czesław Kubrak.
W ostatnich latach, pod kierunkiem Ks. Probszcza Marką Kędziora, przygotowano kościół do konsekracji. Dokonał jej Biskup Rzeszowski Jan Wątroba 29 maja 2016 r.