Rzeszów – Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Historia parafii

Parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Floriana została wydzielona z parafii Farnej p.w. św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie. Parafia w Załężu została erygowana kanonicznie dekretem bpa I. Tokarczuka, Ordynariusza Przemyskiego dnia 29.05.1985 r. Pierwszym proboszczem w Załężu był ks. infułat Jan Stączek, proboszcz rzeszowskiej Fary. On też rozpoczął starania o pozwolenie na wybudowanie kościoła w Załężu. W 1979 r. Wydział do Spraw Wyznań przy Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie wyraził zgodę na rozbudowę kaplicy dojazdowej w Załężu. 26.10.1980 r. ks. infułat Jan Stączek poświęcił plac pod budowę nowego kościoła. W dniu ogłoszenia stanu wojennego, 13.12.1981 r., bp Ignacy Tokarczuk dokonał poświęcenia kamienia węgielnego i dolnego kościoła. Uroczyste poświęcenie kościoła miało miejsce 03.06.1984 r.