Rzeszów – św. Maksymiliana Kolbe

Historia parafii

Bzianka od czasu swojego powstania datowanego na początek XIV wieku należała do parafii Przybyszówka. Praktyki religijne spełniano także w sąsiedniej parafii Zabierzów.
Początkiem XX wieku wśród mieszkańców Bzianki zrodziła się inicjatywa powstania samodzielnego punktu duszpasterskiego. Do 1939 roku trzykrotnie podejmowano takie próby. Żadnej z nich nie udało się zrealizować z powodu braku funduszy i odpowiedniej sytuacji politycznej. Kolejną próbę podjęto dopiero w 1957 r. z inicjatywy mieszkańców Bzianki, części Nosówki i Przybyszówki Górnej. Za zgodą Kurii Przemyskiej wykonano plany świątyni, uzyskano początkową zgodę władz państwowych i w 1958 r. rozpoczęto budowę. Niestety zgoda władz została szybko wycofana, a budowa wstrzymana jak się okazało na 19 lat. W tym okresie mieszkańcy każdego roku walczyli o powstanie świątyni: stawiali prowizoryczne zadaszenia, wysyłali petycje, spotykali się z władzą. Bezskutecznie, ponieważ władza państwowa blokowała budowę zabiegami prawno-administracyjnymi, np. negatywne decyzje w latach 1974-1975 argumentowano planowanym wykonaniem drogi przez działkę kościelną, w ciągu dwóch kolejnych lat budowa była niezgodna z planem zagospodarowania oraz planowana kaplica była za duża.
17 października 1977 roku mieszkańcy przystąpili do budowy tymczasowej kaplicy w Bziance. W bardzo krótkim czasie dokonano tego, o co mieszkańcy Bzianki, Przybyszówki oraz Nosówki zabiegali przez dziesięciolecia. Poświęcenie kaplicy odbyło się 23 października 1977 roku w obecności ks. bp. Tadeusza Błaszkiewicza z Przemyśla. Kaplica otrzymała wezwanie Bł. Maksymiliana Marii Kolbego.
3 sierpnia 1978 roku ks. bp Ignacy Tokarczuk ordynariusz przemyski utworzył parafię Bzianka. Z parafii Przybyszówka (obecnie Rzeszów św. Mikołaja) zostały wyłączone wioski: Bzianka oraz Przybyszówka nr 252-433. W roku 1982 zostało dołączone 25 rodzin ze wsi Nosówka – parafia Zabierzów. W latach 1981-1982 zbudowano nowy parafialny kościół p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe, który 14 sierpnia 1982 r. uroczyście został poświęcony. Po wybudowaniu kościoła, tymczasowa kaplica została adaptowana na plebanię.
Na początku maja 1981 r. został założony cmentarz parafialny. 15 sierpnia 1988 r. biskup przemyski Ignacy Tokarczuk dokonał konsekracji kościoła i dzwonów.
Od 25 marca 1992 r. parafia Bzianka należy do nowo utworzonej przez Papieża Jana Pawła II Diecezji Rzeszowskiej.
W sierpniu 2012 r. do parafii przybyły Siostry ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które od września tegoż roku prowadzą Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Nazaretanek w Bziance w miejsce zamkniętej przez władze samorządowe Szkoły Podstawowej. Parafia Bzianka jest obecnie parafią wiejsko-miejską, ponieważ jej część Przybyszówka Górna, stała się dzielnicą miasta Rzeszów.