Rzeszów – Wniebowzięcia NMP

Historia parafii

W Rzeszowie na Wolicy istniała od 1513 r. mała kaplica z późnogotycką figurą Matki Boskiej, postawiona na miejscu objawienia, jakie miał otrzymać ubogi wieśniak Jakub Ado w święto Wniebowzięcia NMP w 1513 r. Z powodu licznie napływających wiernych z okolicy przebudowano kapliczkę w 1536 r. w nieduży drewniany kościółek pod wezwaniem Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP, nadając mu charakter budowli obronnej ze względu na powtarzające się w pierwszej połowie XVI w. najazdy Tatarów. Obecny kościół i klasztor OO. Bernardynów w Rzeszowie pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP powstał z fundacji Mikołaja Spytka Ligęzy (†1637), kasztelana sandomierskiego, oraz jego żony Zofii z Rzeszowskich, w latach 1610-29.
Ważniejsze daty i wydarzenia: 25. 03.1629 r. OO. Bernardyni zamieszkali w klasztorze na stałe. 08.09.1763 r. odbyła się uroczysta koronacja MB Rzeszowskiej, której dokonał abp Wacław Sierakowski, Arcybiskup Lwowski. Korony ufundował Jerzy Ignacy Lubomirski a poświęcił papież Benedykt XIV w 1754 r. 08.09.1863 r. w setną rocznicę koronacji urządzono wielką uroczystość, której przewodniczył abp Franciszek Wierzchlejski, Arcybiskup Lwowski. 08.09.1898 r. po skradzeniu koron odbyła się druga koronacja przeprowadzona przez abpa Karola Hryniewieckieg, Arcybiskupa Wileńskiego rezydującego we Lwowie. W 1913 r. uroczyście obchodzono 400-lecie objawień Matki Bożej Rzeszowskiej. Uroczystościom przewodniczył bp Józef Sebastian Pelczar, Ordynariusz Przemyski. W 1970 r. przy klasztorze OO. Bernardynów została erygowana parafia.
15.08.1999 r. bp Kazimierz Górny, Biskup Rzeszowski, ogłosił uroczyście Matkę Bożą Rzeszowską Patronką Rzeszowa. W 2008 r. Kongregacja ds.. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła na dzień 12 września święto ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej z własnymi tekstami liturgicznymi. W dniu 12.09.2008 r. kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie, Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, otrzymał tytuł „bazyliki mniejszej” w czasie uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. kard. Mariana Jaworskiego ze Lwowa.
12.09.2013 uroczyście obchodzono 500-lecie objawień Matki Bożej Rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski, obrz. łacińskiego, podczas której nałożono nowe korony, poświęcone przez Papieża Franciszka