Stary Żmigród

Historia parafii

Parafia w Starym Żmigrodzie według wzmianek historycznych istniała już w 1326 r. Obecny kościół pod wezwaniem św. Katarzyny, był pierwotnie zbudowany w stylu gotyckim. Data jego budowy nie jest znana. Konsekrowany w 1544 r. przez bpa Bernarda, sufragana warszawskiego. Kościół został przebudowany w latach 1924 – 1930 przez ks. Juliana Beigerta. Zbudowany został w stylu romańskim z kamienia ciosanego. Sufit kościoła kasetonowy, dach kryty blachą. Nowy kościół konsekrował bp Faranciszek Barda, Biskup Przemyski, w 1931 r. Obecnie w ołtarzu głównym jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, po bokach figury św. Jacka oraz bł. Czesława. Konsekrowany w 1935 r., zawiera relikwie św. Wojciecha i św. Stanisława. Chrzcielnica kamienna, rzeźbiona, dzwony stalowe. Największy dzwon – Stanisław – waży 580 kg. Drugi dzwon – Józef, trzeci – Katarzyna – łącznie obydwa ważą 510 kg.
Kościół dojazdowy w Łysej Górze – murowany, styl współczesny, zbudowany w 1991 r. , poświęcony 1992 r. Patronem jest św. Florian.