Stobierna

Stobierna

Udostępnij

Historia parafii

Dokumenty źródłowe po raz pierwszy wymieniły Stobierną 03.02.1409 r. przy okazji założenia i uposażenia parafii w Łące przez Jana Feliksa Rzeszowskiego. Sama wieś jest z pewnością nieco starsza, gdyż przed 1409 r. należała ona razem z okolicznymi miejscowościami do parafii Staromieście. Do 1789 r. Stobierna należała do dwóch parafii: w Łące i w Nienadówce.
W 1789 r. wieś Stobierna została wyłączona z parafii Łąka razem z Wólką pod Lasem oraz przysiółkami Grond i Gęsiówka. W tymże roku został wzniesiony drewniany kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, konsekrowany w 1847 r. Kościół ufundował właściciel dóbr sokołowskich Benedykt Józef Grabiński. Tragicznym wydarzeniem w dziejach parafii stobierskiej był pożar drewnianego kościoła 07.04.1890 r., w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Staraniem ówczesnego proboszcza, ks. Stanisława Nyrkowskiego, oraz ogromnym wysiłkiem całej społeczności parafialnej już w 1891 r. wybudowano nowy murowany kościół, w stylu neogotyckim z czerwonej palonej cegły. W dniu 31.05.1899 r. bp Józef Sebastian Pelczar, Biskup Przemyski, konsekrował kościół p.w. Niepokalanego Serca Maryi. Dzięki staraniom ks. prałata Mieczysława Szewczyka, proboszcza w latach 1956-1993, wybudowano w Wólce Podleśnej kościół p.w. Św. Jadwigi Królowej, a w 1985 r. utworzono tam samodzielną parafię. Z inicjatywy ks. Szewczyka wybudowano również budynek katechetyczny w Stobiernej – Krzywe, przeznaczony później na kaplicę, którą poświęcił w 1992 r. bp Kazimierz Górny, nadając tytuł bł. Józefa Sebastiana Pelczara.
W 1993 r. nowym proboszczme został mianowany ks. Józef Pasiak, który zainicjował renowację ołtarzy i polichromii ściennej wnętrza kościoła. Równocześnie podjęto remont plebanii i budowę budynku katechetycznego. W roku 2000,po gruntownym remoncie i rozbudowie kaplica w Stobiernej – Krzywe pw. św. J. S. Pelczara została poświęcona przez Ks. bpa Kazimierza Górnego.

Mapa