Ponad 3 tysiące uczestników Drogi Krzyżowej przeszło ulicami Rzeszowa

24 lutego 2023 r. ponad trzy tysiące osób przeszło ulicami Rzeszowa rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Podczas nabożeństwa, w którym uczestniczyła m.in. młodzież z Ukrainy, modlono się o pokój na świecie, a także za ofiary wykorzystania seksualnego w obchodzonym w pierwszy piątek Wielkiego Postu Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego.

Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy krzyżu na placu Śreniawitów. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba. W nabożeństwie uczestniczyło około 30 księży, klerycy, osoby konsekrowane i około trzech tysięcy wiernych. „Modlimy się w intencji pokoju tak bardzo potrzebnego współczesnemu światu. W sposób szczególny polecamy naszych sąsiadów i wyrażamy wdzięczność, że jesteście dzisiaj z nami; że podczas Drogi Krzyżowej weźmiecie w swoje ręce krzyż. Modlimy się również za wszystkie ofiary wykorzystania seksualnego w Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego” – mówił przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Głos zabrał również Józef Czopik, stolarz, który w 1981 r. wykonał drewniany krzyż wykorzystywany od 1996 r. podczas Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa. „Krzyż powstał jako podziękowanie za szczęśliwe zakończenie strajku i podpisanie porozumienia w Rzeszowie w 1981 r. 19 lutego pojechaliśmy o północy do mojego warsztatu w Siedliskach. Pomagali mi dwaj strajkujący z Lubeni i Straszydla. Po dwóch godzinach krzyż był gotowy. Potem z tym krzyżem szliśmy w procesji do kościoła farnego w Rzeszowie. Dziękuję Bogu za to wyróżnienie. Nigdy się nie wstydziłem krzyża” – podkreślił uczestnik strajku w 1981 r.

Następnie zebrani przeszli od krzyża – pomnika Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów przez ul. F. Szopena, al. Lubomirskich, ul. 3 Maja, ul. Sokoła do Bazyliki Ojców Bernardynów. Krzyż od pierwszej stacji nieśli członkowie Męskiej grupy św. Andrzeja Boboli, a następnie służby mundurowe, Rycerze Kolumba, uczniowie i nauczyciele szkół prowadzonych przez siostry pijarki i prezentki, podopieczni i pracownicy Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, a także przedstawiciele różnych zawodów, bractw, organizacji, ruchów i stowarzyszeń. Od szóstej stacji krzyż niosła młodzież z Ukrainy, która przebywa w Rzeszowie na rekolekcjach.

Rozważania przygotował ks. Rafał Flak. Tematyka była ściśle związana z treścią poszczególnych stacji z rozszerzeniem o współczesne konteksty. I tak przy pierwszej stacji „Pan Jezus na śmierć skazany” uczestnicy nabożeństwa usłyszeli, że znając prawdę o niesprawiedliwym wyroku wydanym przez Piłata, ponawiają jego haniebny czyn, gdy w domach i w pracy ferują krzywdzące wyroki w postaci złych opinii i manipulacji. Teksty czytała m.in. młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego Emaus, a oprawę muzyczną przygotowała grupa Wieczory Uwielbienia – obydwie wspólnoty działają przy parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Po nabożeństwie odbyła się Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej pod przewodnictwem bp Jana Wątroby. Na końcu Eucharystii Biskup Rzeszowski odczytał modlitwę w intencji ofiar nadużyć seksualnych.

Pierwsza Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa odbyła się w 1996 r. Głównymi pomysłodawcami byli rzeszowscy kombatanci z Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy chcieli upamiętnić ofiary komunizmu. Nabożeństwo rozpoczyna się przy krzyżu – pomniku Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów obok zamku, w którym przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów politycznych. Krzyż niesiony podczas ulicznej Drogi Krzyżowej nawiązuje do historii lat osiemdziesiątych XX wieku. Został wykonany w 1981 r. przez Józefa Czopika z inicjatywy Zofii Flig, członkini Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Obwodowym Urzędzie Pocztowym i Telekomunikacyjnym w Rzeszowie jako wotum dziękczynne za podpisanie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Krzyż na co dzień jest przechowywany w kościele farnym w Rzeszowie. (tn)

Zdjęcia: ks. T. Nowak