Ponad pół tysiąca wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas na spotkaniach w Jaśle i w Rzeszowie

23 listopada 2022 r. w auli przy kościele farnym w Jaśle i 24 listopada br. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie odbyło się spotkanie formacyjne dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, a także ich opiekunów i asystentów kościelnych. Na spotkanie w Jaśle przybyło ok. 150 osób, natomiast do Rzeszowa ok. 390.

Zebranych gości powitał ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Następnie prowadzenie spotkania przejął ks. Karol Hadam, diecezjalny asystent Szkolnych Kół Caritas. Centralnym punktem programu stanowiły wystąpienia zaproszonych gości. Pierwszym z nich był wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr inż. Wojciech Żyłka, który przed laty jako uczeń zakładał Szkolne Koło Caritas, później jako student – tworzył Caritas Academica, a obecnie jest przewodniczącym Parafialnego Zespołu Caritas. Wojciech Żyłka dał świadectwo swojej wrażliwości, opowiadając o płynącej z serca potrzebie mądrego i roztropnego pomagania. Wzruszające było również wystąpienie pochodzącej z Ukrainy, Zoriany Guleczko, która po wybuchu wojny była zmuszona opuścić swoją ojczyznę. W Rzeszowie znalazła schronienie, a od marca pracuje w rzeszowskiej Caritas jako psycholog, pomagając swoim rodakom. Pani Zoriana w pełnym emocji przemówieniu opowiedziała o dramacie obywateli Ukrainy i bestialstwie Rosjan. Wyraziła również wielką wdzięczność Polakom za pomoc Ukrainie.

W drugiej części spotkania, jego uczestnicy oglądnęli wzruszający film „Bezgraniczna pomoc” o wsparciu Caritas Diecezji Rzeszowskiej dla uchodźców z Ukrainy, a ks. K. Hadam przedstawił bieżące sprawy Caritas. Na zakończenie ks. P. Potyrała zaprezentował kalendarium rzeszowskiej Caritas oraz zachęcił wolontariuszy do włączenia się w akcję „Żeby chorzy mieli godne warunki…”.

Po modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia wszyscy wzmocnili się przygotowanym poczęstunkiem, a przede wszystkim wykorzystali czas do radosnych i twórczych rozmów.

Tekst i zdjęcia: Caritas Rzeszów