Poświęcenie Bulwarów nad Nilem im. bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kolbuszowej

„Dzisiaj tak wiele zależy od kondycji rodziny. Wszystko zaczyna się w rodzinie. Ważne aby było one zdrowe, nie tylko fizycznie ale i duchowo, aby były silne wiarą” – mówił bp Jan Wątroba w kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. 19 czerwca 2022 r. odbyło się poświęcenie Bulwarów nad Nilem im. bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z amfiteatrem i parkingiem, Dziennego Domy Pobytu Seniora, Domu Wsparcia Rodziny z ogrodem, zabytkowej krypty pod Kościołem, a także wikarówki.

Mszy św. w kolegiacie kolbuszowskiej pw. Wszystkich Świętych przewodniczył bp Jan Wątroba. W wygłoszonej homilii Biskup Rzeszowski nawiązał do nowopowstałych obiektów, które mają służyć lokalnej społeczności. „Kiedy mamy poświęcać te miejsca, to patrzymy na nie jako owoc naszej wiary. Wiary, która wypowiada się w czynach. Czym jeśli nie miłością wobec człowieka, wobec rodziny jest Dom Pomocy Rodziny. Pomysł, projekt i samo wykonanie zrodziły się z wielkiej troski, aby rodziny zwłaszcza potrzebujące, może przeżywające trudności, kryzysy miały takie miejsce, gdzie mogą otrzymać stosowną pomoc” – mówił bp Wątroba.

„Dzisiaj tak wiele zależy od kondycji rodziny. Wszystko zaczyna się w rodzinie. Ważne aby było one zdrowe, nie tylko fizycznie ale i duchowo, aby były silne wiarą. Także troska o ludzi starszych o seniorów, jest przejawem owej miłości, która ma swoje źródło w wierze w Chrystusa. Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci, Mnieście uczynili. Tak chcemy patrzeć na ten dom dziennego pobytu seniorów. Patrzymy na te dzieła, jako na wypływające z wiary w Jezusa Chrystusa, Bożego Pomazańca. To z tej motywacji powstają takie piękne dzieła. I dlatego dziękujemy dzisiaj za wiarę tych wszystkich, którzy byli u początku powstawania samego pomysłu, a potem projektu, wykonania i szukania odpowiednich środków finansowych, aby to zrealizować” – powiedział hierarcha.

Na zakończenie Eucharystii, ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolegiaty, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła.

Po Mszy św. bp Jan Wątroba poświęcił wszystkie nowe miejsca. W Domu Dziennego Pobytu seniora zaproszeni goście mieli okazję wyrazić swoją wdzięczność i uznanie dla tego dzieła.  W uroczystościach wzięli udział m. in. Zbigniew Chmielowiec, poseł na sejm RP, Ewa Draus, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Radosław Wiatr, Wicewojewoda Wodkarpacki, Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, Józef Kardyś, Starosta Kolbuszowski, Jan Zuba, Burmistrz Kolbuszowej, a także przedstawiciele służb mundurowych.

W trakcie uroczystości wystąpił zespół muzyczny Młody Duch i Przyjaciele.

ks. Mariusz Uryniak

Fot. ks. Arkadiusz Puzio