Poświęcenie kaplicy adoracji w kościele pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie

„Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu jest wspaniałym darem w dniu jubileuszu parafii, ale jeszcze większym darem są wierni, których serca są otwarte na głos Chrystusa Dobrego Pasterza” – mówił bp Jan Wątroba w kościele pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie podczas Mszy św. dziękczynnej za 40 lat istnienia tej wspólnoty parafialnej. Podczas Eucharystii Biskup Rzeszowski poświęcił kaplicę adoracji.

11 maja 2022 r. wspólnota parafialna pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie przeżywała 40. rocznicę erygowania parafii i 23. rocznicę konsekracji kościoła. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Jan Wątroba, który podczas liturgii udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. W koncelebrze udział wzięli: ks. Marek Ryba, proboszcz parafii; ks. Jan Szczupak, dziekan dekanatu Rzeszów-Fara, ks. Henryk Wojdyło, emerytowany proboszcz oraz ks. Marek Kotwa, wikariusz.

Na początku Eucharystii Biskup Rzeszowski poświęcił odnowioną kaplicę pw. Matki Bożej z Lourdes, która będzie od tej pory kaplicą adoracji Najświętszego Sakramentu.

W homilii bp Jan Wątroba, odnosząc się do wydarzenia konsekracji świątyni, powiedział, że śladem po tamtym dniu są tzw. „Zacheuszki”, czyli świece i krzyże na ścianach świątyni, które są umieszczone w miejscu namaszczenia olejem Krzyżma świętego. Nawiązując do postaci Zacheusza kaznodzieja powiedział, że Chrystus patrzył na niego z miłosierdziem, jak Dobry Pasterz na zagubioną owcę. „Chrystus widział w Zacheuszu potencjał, widział całe to dobro, które mogło się objawić po dotknięciu miłością Boga. Podobnie Jezus patrzy na każdego z nas. On widzi dobro do którego jesteśmy zdolni” – mówił bp Wątroba.

Odnosząc się do odnowionej kaplicy Matki Bożej z Lourdes bp Jan Wątroba powiedział: „Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu jest wspaniałym darem w dniu jubileuszu parafii, ale jeszcze większym darem są wierni, których serca są otwarte na głos Chrystusa Dobrego Pasterza”.

Nawiązując do tygodnia modlitw o powołania do służby w Kościele Biskup Rzeszowski zachęcał, szczególnie ludzi młodych mających przyjąć sakrament bierzmowania: „Umiejcie odróżnić głos Dobrego Pasterze od głosu najemników. Umiejcie dobrze wykorzystać dane od Boga talenty i umiejcie się nimi posługiwać. Z wiarą odczytujcie także swoje życiowe powołanie”.

W Eucharystii udział wzięli parafianie, szczególnie młodzież przyjmująca sakrament bierzmowania wraz ze swoimi bliskimi.

Na antenie Katolickiego Radia VIA ks. Marek Ryba, proboszcz parafii, mówił, że kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu będzie otwarta od poniedziałku do piątku od godz. 15.00 do godz. 18.00. Natomiast od października adoracja będzie rozpoczynać się o godz. 8.00 i potrwa do godz. 18.00. Podkreślał również, że dla parafian z tej wspólnoty, którym patronuje Maryja, otwarcie kaplicy adoracji jest zachętą, by do przychodzić do Chrystusa. „Zgodnie z tym dawnym powiedzeniem: Tam gdzie jest Maryja, tam jest Jezus, zapraszam wszystkich do włączenia się w naśladowanie Matki Najświętszej w adorowaniu Pana Jezusa, do zawierzania wszystkich swoich spraw Chrystusowi, który czeka na każdego w Eucharystii” – mówił ks. Ryba. (jn)

2 czerwca 1991 r. w czasie pobytu w Rzeszowie Ojciec Święty Jan Paweł II, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę obecnego kościoła pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes. 2 sierpnia 1991 r. rozpoczęły się prace przy budowie świątyni.
25 czerwca 1993 r. bp Kazimierz Górny, Ordynariusz Rzeszowski, dokonał wmurowania kamienia węgielnego w pierwsze warstwy muru. W listopadzie 1992 r. parafia otrzymała przywilej na obchodzenie drugiego odpustu w dniu 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. 11 maja 1999 r. bp Kazimierz Górny poświęcił i konsekrował nową świątynię.
Parafia początkowo znajdowała się w strukturach dekanatu Rzeszów II, a od 2004 – Rzeszów – Fara.

Fot. Krzysztof Krupa