W kościele pw. Św. Stanisława BM w Jaśle 31 sierpnia 2024 r., odbyły się uroczyste obchody Dnia Solidarności i Wolności. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, a homilię okolicznościową wygłosił o. Artur Zajchowski z parafii pw. Św. Antoniego w Jaśle.
W koncelebrze uczestniczyli: ks. Zbigniew Irzyk, dziekan dekanatu Jasło-Wschód, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle, ks. Dariusz Weryński, proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM w Jaśle, ks. Gerard Stanula i ks. Krzysztof Knapik z jasielskiego „Kościółka”.
,,Każdego roku wspominamy w Polsce sierpniowe rocznice – przypominają one, co w Polakach najwartościowsze: obrona Polski suwerennej i miłość do chrześcijańskich wartości’’ – mówił w czasie homilii o. Artur Zajchowski.
Duchowny podkreślił, że w 1980 roku robotnicy ,,podjęli walkę o godne życie, o prawo do wolnego słowa. W tamtej mrocznej rzeczywistości zniewolenia i zakłamania ,,Solidarność’’ stała się ogromnym ruchem milionów Polaków. Obudziła w narodzie nadzieję na zmiany. Na fali entuzjazmu w 1980 roku do szkół, szpitali i urzędów zaczęły wracać krzyże. Korespondenci zagraniczni wówczas nie mogli zrozumieć przywiązania polskich robotników do wiary’’ – zaznaczył.
,,Solidarność’’ od samego początku miała wsparcie wielu duszpasterzy na terenie całej Polski. ,,Między innymi w Warszawie w kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, Gdańsku w kościele Św. Brygidy, Stalowej Woli w kościele Matki Bożej Królowej Polski, a także tutaj w kościele Św. Stanisława BM, gdzie ofiarną pomoc nieśli ks. Stanisław Kołtak i ks. Stanisław Marczak’’ – mówił franciszkanin.
Kaznodzieja powiedział, że ,,moralna misja ,,Solidarności’’ trwa, a ks. Stanisław Marczak i ks. Stanisław Kołtak pomagają jej już w inny sposób, ale nie mniej skuteczny. Walka o to, jaka będzie Polska wcale się nie skończyła. Potrzeba walki o katechezę, zakaz gender w szkołach i obronę życia. ,,Solidarność’’ ma obowiązki wobec państwa i narodu. Jest to związek chrześcijański, ma więc troszczyć się o konkretnego człowieka, jak też i o wspólnotę’’ – apelował duchowny.
Tradycyjnie po Mszy św. zebrani udali się przed tablicę upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, gdzie złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów, symbolizujących pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. (nj)
Zdjęcia: Natalia Janowiec