Rozpoczęcie Pięćdziesiątnicy – celebracja Wigilii Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w katedrze Rzeszowskiej

„Zesłanie Ducha Świętego oznacza nowe przymierze Boga z człowiekiem. Nie chodzi już o prawo zapisane na kamiennych tablicach, ale o życie Boga wpisane w ludzkie serce. Duch Święty przychodzi, aby ożywić człowieka, przemienić jego serce i sprawić, by Boże życie nie było zewnętrznym nakazem, lecz wewnętrzną siłą i nową tożsamością dziecka Bożego” mówił podczas Wigilii Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w sobotę 23 maja, ks. dr Sławomir Jeziorski. Celebracja Wigilii Zesłania Ducha Świętego, rozpoczęła świętowanie Pięćdziesiątnicy.

W sobotę, 23 maja br., w Katedrze Rzeszowskiej celebracją Liturgii Wigilii Zesłania Ducha Świętego rozpoczęto świętowanie Pięćdziesiątnicy. Katechezę wprowadzającą w znaczenie celebracji wygłosił ks. dr Sławomir Jeziorski z Akademii Liturgicznej. W swoim rozważaniu podkreślił, że Duch Święty jest przede wszystkim Duchem życia i synostwa Bożego.

„Duch Święty nie jest duchem lęku i niewoli, ale Duchem synostwa, dzięki któremu możemy wołać: «Abba, Ojcze». Najpełniej objawia się to w życiu Jezusa – szczególnie w Ogrójcu, gdy wobec lęku przed krzyżem wypowiada słowa całkowitego zaufania Ojcu. Duch Święty prowadzi Go przez doświadczenie krzyża ku życiu. To Duch Życia, który nie zatrzymuje człowieka w lęku, cierpieniu i śmierci, ale prowadzi go w ramiona Ojca” – mówił ks. Jeziorski.

W wygłoszonej katechezie zwrócił również uwagę, że uroczystość Pięćdziesiątnicy jest wypełnieniem Paschy Chrystusa i znakiem nowego przymierza Boga z człowiekiem. „Zesłanie Ducha Świętego oznacza nowe przymierze Boga z człowiekiem. Nie chodzi już o prawo zapisane na kamiennych tablicach, ale o życie Boga wpisane w ludzkie serce. Duch Święty przychodzi, aby ożywić człowieka, przemienić jego serce i sprawić, by Boże życie nie było zewnętrznym nakazem, lecz wewnętrzną siłą i nową tożsamością dziecka Bożego.”

Ks. Jeziorski podkreślił także, że jednym z najważniejszych owoców działania Ducha Świętego jest jedność budowana we wspólnocie Kościoła. „Pycha człowieka podzieliła ludzi i sprawiła, że przestali się rozumieć, natomiast Duch Święty na nowo tworzy jedność. Nie jest to jednak jednolitość, ale jedność w różnorodności, której fundamentem jest miłość. Jak pisał św. Ireneusz: «Jak mąka nie może stać się ciastem bez wody, tak my bez Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie stać się jednością w Kościele». To właśnie Duch Święty jest źródłem jedności i życia wspólnoty wierzących.”

Eucharystii przewodniczył ks. Mikołaj Czurczak, z parafii pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie. Homilię głosił ks. Radosław Banaś, kapelan Klinicznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. F. Chipina w Rzeszowie.

W homilii podczas Wigilii Zesłania Ducha Świętego ks. Banaś zwrócił uwagę, że Duch Święty przemienia sposób myślenia i mówienia człowieka, prowadząc go od podziału ku budowaniu dobra i jedności. „Duch Święty sprawia, że potrafimy mówić o dobru, które jest w drugim człowieku. Nie musimy skupiać się na potępianiu, obmowie czy dostrzeganiu wyłącznie zła. Dzięki Niemu możemy po prostu zauważyć dobro, pochwalić drugiego człowieka i budować wspólnotę opartą na życzliwości oraz miłości.”

Kaznodzieja podkreślił także, że działanie Ducha Świętego objawia się szczególnie tam, gdzie po ludzku trudno o nadzieję, pokój czy wewnętrzną siłę. „Duch Święty dokonuje w człowieku wewnętrznego cudu. Nawet mimo trudnych doświadczeń, zranień czy cierpienia człowiek potrafi kochać Boga, modlić się i żyć sakramentami. Także wtedy, gdy serce przeżywa smutek, lęk czy depresję, Duch Święty daje siłę, aby oderwać wzrok od własnego bólu i skierować go ku Bogu – źródłu pokoju, radości i nadziei” – mówił ks. Banaś.

W zakończeniu homilii ks. Banaś wskazał, że Wigilia Zesłania Ducha Świętego jest czasem oczekiwania i otwierania serca na działanie Boga. „Pragniemy, aby Duch Święty przyszedł do nas z mocą i dawał nam nowe życie. Chcemy być ludźmi Boga, Jego dziećmi, żyjącymi inaczej niż świat. Duch Święty działa przez słowo Boże, budzi w sercu pragnienia dobra, pokoju i świętości oraz prowadzi człowieka ku pełni życia.”

W liturgii wzięła udział Katedralna Schola Liturgiczna pod przewodnictwem ks. Juliana Wybrańca, animująca śpiew podczas Eucharystii. Po zakończonej Eucharystii odbyła się Agapa – poczęstunek przygotowany dla wszystkich uczestników nabożeństwa. (jo)

Katecheza ks. dr Sławomira Jeziorskiego

Zdjęcia: J. Oczkowicz

Udostępnij