Ponad dwa tysiące pielgrzymów wyruszyło z Rzeszowa na Jasną Górę

„Pielgrzymka to doskonała okazja do szukania Jezusa, do odbudowania i umocnienia relacji z Jezusem” – mówił bp Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 44. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w systemie sztafetowym. Codziennie w pielgrzymce uczestniczy jedna lub dwie z trzynastu grup – łącznie ponad 2 tysiące pątników.

4 sierpnia 2021 r. Mszą św. na placu Farnym w Rzeszowie rozpoczęła się 44. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Z Maryją i Józefem do Jezusa”. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i ok. 40 księży, m.in. przewodnicy 13 grup pielgrzymkowych.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. pątnicy z grupy św. Urszuli i św. Wojciecha (ok. 400 osób), którzy rozpoczęli pielgrzymkową sztafetę oraz czterej klerycy z zakonu kamilianów pochodzący z Madagaskaru. Razem z pielgrzymami modlili się mieszkańcy Rzeszowa i okolic, którzy przyszli pożegnać pątników, a także władze państwowe i samorządowe.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Kaznodzieja, nawiązując do fragmentu Ewangelii o znalezieniu Jezusa w świątyni w Jerozolimie, przestrzegał przed zgubieniem Jezusa. „Każdemu z nas może się zdarzyć, i zdarza się, że nawet nie zauważamy, że zgubił nam się Jezus, jak zgubił się Maryi i Józefowi. Niełatwo jest zauważyć, że Go nie ma. Wydaje nam się, że z pewnością jest gdzieś w pobliżu, może wśród krewnych, może wśród znajomych. (…) A jednak, nie ma Go. Pozornie wszystko jakoś funkcjonuje, zewnętrzne znaki świadczą o naszej religijności i wierze, obchodzimy święta, rocznice, troszczymy się o poprawność religijną, idziemy na pielgrzymkę…  A gdzie jest Jezus? Okazuje się, że wszystko jest ważne, tylko nie On; okazuje się, że o Nim już nie myślimy. (…) Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. W życiu duchowym często trzeba zaczynać na nowo. Przychodzi taki moment, że trzeba uznać, że zgubiłem Jezusa. Trzeba wrócić do Jerozolimy, do tego miejsca, gdzie Jezus był blisko” – powiedział hierarcha.

Zwracają się do pątników Biskup Rzeszowski mówił, że pielgrzymka jest wyjątkową okazją do umocnienia relacji z Jezusem. „Pielgrzymka to doskonała okazja do szukania Jezusa, do odbudowania i umocnienia relacji z Jezusem. Dla Maryi i Józefa Jezus był kimś absolutnie najważniejszym, pierwszym. Dlatego to Maryi i Józefowi powierzamy wysiłki zmierzające do pogłębienia wiary i ożywienia relacji z Jezusem” – podkreślił kaznodzieja.

Po Komunii Świętej bp Wątroba pobłogosławił specjalne identyfikatory dla biskupów, przewodników poszczególnym grup oraz księży odpowiedzialnych za pielgrzymkę.

Biskup Białogłowski podziękował ks. Witoldowi Wójcikowi za pełnienie funkcji dyrektora pielgrzymki przez 9 lat, począwszy od 2012 r. Od marca 2021 r. dyrektorem Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest ks. Jakub Nagi – razem z nim kierownictwo tworzą: ks. Władysław Jagustyn, ojciec duchowy, ks. Jan Szczupak, kierownik trasy i ks. Mariusz Uryniak, kwatermistrz.

Już po raz trzydziesty bp Kazimierz Górny wręczył pielgrzymom „dukaty”. Tak przyjęło się określać jego błogosławieństwo i słowa: Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat – Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi.

Punktualnie o godz. o 8.30 grupy św. Wojciecha i św. Urszuli wyszły z placu Farnego w kierunku ronda Romana Dmowskiego i dalej w stronę Miłocina. Pątnicy po przejściu 32 km doszli do Kamionki skąd autokarami wrócili do Rzeszowa. W czwartek będzie pielgrzymować grupa św. Jadwigi, a w piątek – bł. Karoliny. Począwszy od czwartego dnia pielgrzymki, pątnicy, po przejściu dziennego odcinka, pojadą autokarami na Jasna Górę i w nocy wrócą do domów. Sztafetę pielgrzymkową zakończy grupa św. św. Andrzeja – jej członkowie będą pielgrzymować przez dwa dni – 12 sierpnia z Lelowa do Olsztyna, i 13 sierpnia, kiedy po przejściu 19 km wejdą na Jasna Górę. Przyjazd w tym dniu na Jasną Górę zapowiedzieli m.in. pątnicy z grup, które będą pielgrzymować w pierwszych trzech dniach. Msza św. kończąca pielgrzymkę odbędzie się na szczycie klasztornych wałów o godz. 11.30.

Pielgrzymom towarzyszą pątnicy duchowi, którzy tworzą 14. grupę pielgrzymkową pod patronatem bł. ks. Jana Balickiego. Chorzy i ci, którzy z różnych powodów nie mogą iść do Częstochowy, włączają się w pielgrzymkę przez różaniec odmawiany codziennie o godz. 20.30 w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Modlitwa jest transmitowana przez Katolickie Radio Via. Diecezjalna rozgłośnia codziennie prowadzi relacje z trasy pielgrzymkowej o godz. 7.35, 10.15,12.10, 16.10 i 20.00. Przez wszystkie dni trwania pielgrzymki w bazylice bernardynów w Rzeszowie o godz. 18.00 pątnicy wyznaczonych grup będą uczestniczyć w Mszy św. – Eucharystie będą również transmitowane na antenie Radia Via. (tn)

Zdjęcia: Olga Cyburt, Tomasz Nowak