Rzeszowska „DobraNocka”

W środę 15 grudnia br. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie odbyła się kolejna „Rzeszowska DobraNocka”. Organizatorami wieczorowych rekolekcji adwentowych dla studentów oraz młodzieży pracującej było Koło Akademickie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

Pomysł na połączenie spowiedzi przedświątecznej, nauki i adoracji wieczorową porą zrodził się w 2014 r. Wtedy po raz pierwszy odbyła się Noc Konfesjonałów w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie (os. Zalesie). Wówczas spotkanie przy modlitwie i wspólnym stole zgromadziło wielu młodych ludzi. Podobnie było przez dwa kolejne lata. Wydarzenie cieszyło się coraz większym zainteresowaniem.

Tegoroczna „DobraNocka” rozpoczęła się od konferencji wprowadzającej w sakrament pokuty i pojednania, w której ks. Jarosław Młodecki, wikariusz parafii pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, zachęcał, aby być czujnym na przychodzącego Pana. „Pan przychodzi, do naszego życia wielokrotnie: poprzez Słowo, wydarzenia, poprzez ludzi. Dziś szczególnie poprzez słowa z księgi Proroka Izajasza”. Przywołując św. Bernarda zachęcał, aby „zachowywać w sercu Słowo Boże. Niech ono przenika do głębi twej duszy. Pożywaj z Jego bogactwa. Nie zapominaj o tym chlebie, by nie stwardniało twe serce. Jeśli w ten sposób zachowasz Słowo Boże, Ono zachowa ciebie” – mówił. Przywołał również słowa z pierwszego rozdziału księgi Proroka Izajasza (por. Iz 1,11-15), gdzie Prorok piętnuje hipokryzję Izraelitów wobec Boga i drugiego człowieka. „Sprawowali kult, składali Bogu ofiary, często modlili się lecz wszystko to było wykonywane na pokaz – po to, aby poczuć się szczęśliwymi, zaspokojonymi. Aby poczuć, że jestem lepszy od innych, nie jestem jeszcze taki zły…”- mówił ks. Młodecki.

Następnie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona ze spowiedzią oraz możliwość rozmowy z księdzem.

Podczas Mszy św. w homilii ks. Jakub Oczkowicz, wikariusz parafii pw. św. Michała Archanioła w Rzeszowie, zwrócił uwagę na pytanie jakie zostało postawione w Ewangelii przez św. Jana Chrzciciela: Czy Ty jesteś tym, na Którego czekamy? Jezus pytany o swoja tożsamość, kilkukrotnie udzielił bezpośredniej odpowiedzi. W tym przypadku jest inaczej. Jezus nie odsyła uczniów Jana z teoretyczną odpowiedzią – zauważył. „Bóg mówi przez swoje czyny. Po tym poznajemy Boga. Jezus potwierdza swoje słowa równie dobrymi czynami. To co robi potwierdza, że jest wyczekiwanym Zbawicielem. A jak jest z naszymi czynami? O czym świadczą? Gdy ktoś zapyta czy jestem chrześcijaninem, to co pokażę mu metrykę chrztu? Możemy nazywać się chrześcijanami i być nimi tylko z nazwy, ale nie z życia – pytał kaznodzieja.

Rzeszowska „DobraNocka” to propozycja dla studentów i młodzieży pracującej m.in. do dobrego przygotowania do zbliżających się świąt. Kolejne wieczorowe rekolekcje organizowane przez Koło Akademickie KSM przy UR odbędą się w Wielkim Poście. (oj)

Fot. KSM Rzeszów