30 sierpnia 2024 r. w kościele farnym w Rzeszowie została odprawiona Msza św. w intencji NSZZ „Solidarność” i Ojczyzny, a także za zmarłych działaczy opozycji antykomunistycznej. Eucharystii, w 44. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” przewodniczył bp Jan Wątroba.
Uroczystości upamiętniające podpisanie tzw. porozumień sierpniowych oraz kolejną rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” powołanego w 1980 roku po fali sierpniowych strajków, poprzedziło odsłonięcie muralu „Nie ma wolności bez Solidarności” na budynku siedziby Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Uroczystość była wpisana w obchody rocznicowe Porozumień Sierpniowych i Dnia Solidarności i Wolności w Rzeszowie.
Odsłonięcia dokonali dr hab. Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Mieczysław Liber – prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego oraz Bogumiła Stec-Świderska – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ solidarność, a mural poświęcił ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba.
W przemówieniach, zaproszeni goście podkreślali jak ważna jest pamięć o ludziach, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością.
Następnie w Kościele farnym w Rzeszowie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Zebranych powitał ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych. Eucharystię koncelebrowali między innymi kapłani związani z rzeszowską solidarnością. Homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik.
Kaznodzieja w homilii przywoływał wydarzenia oraz konkretne osoby z lat 80’tych, które kształtowały i zaangażowały się w tworzący się ruch solidarnościowy na terenie rzeszowskim.
Ks. Słowik zachęcał także, aby doświadczenie tamtych lat przekazywać młodemu pokoleniu. „Trzeba byśmy dzieciom i młodzieży przekazywali wartości podstawowe. Dzięki Wam, kombatantom lat osiemdziesiątych, którzy solidarnym zrywem zorganizowaliście wszystkich Polaków, robotników, inteligencję, chłopów, studentów i zbudowaliście struktury Solidarności, która zawładnęła sercami Polaków. Solidarność otworzyła wrota wolności i dążenie do prawdy”, mówił Kaznodzieja. „Bo czym jest i być powinna Solidarność?” – pytał ks. Słowik. „Oprócz struktury związkowej, którą Solidarność obejmowała i obejmować powinna szersze kręgi, były babcie, była rodzina razem z członkiem Solidarności. Byli i są księża. Byli ludzie poza granicami ojczyzny. Pytamy więc, czym jest Solidarność? To styl życia, to etos chrześcijańskiego życia zmierzający do poszanowania drugiego, bliźniego i wartości ojczyzny.” przypominał Kaznodzieja.
Ks. Słowik zauważył, że solidarność zawsze powinna być połączona z miłością. W przeciwnym razie prowadzi do grzechu.
Po zakończonej Mszy św., na pl. Biskupów Janów z Rzeszowa, pod krzyżem misyjnym złożono wiązanki kwiatów oraz odmówiono modlitwę za ojczyznę.
Ustanawiając 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności postanowiono uhonorować wysiłek ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych. Święto jest wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości po latach komunizmu. (jo)
Zdjęcia: J. Oczkowicz